5,4 mln zł na podniesienie atrakcyjności kształcenia na kierunkach ścisych i przyrodniczych na UJ

Uniwersytet Jagielloński otrzyma około 5,4 mln zł na modernizację i rozbudowę swojej bazy naukowo-dydaktycznej, aby podnosić poziom kształcenia na kierunkach ścisłych i przyrodniczych. Pieniądze dla Uniwersytetu Jagiellońskiego będą częścią 10 mln złotych, jakie Zarząd Województwa Małopolskiego przeznacza na realizację trzech projektów, które znajdowały się dotąd na liście rezerwowej Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom, korzystnym zmianom kursu euro oraz pozyskaniu nowych źródeł finansowania na inne działania. Z dotacji skorzysta także Politechnika Krakowska.

1,7 mln zł z dotacji dla UJ otrzyma Katedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na stworzenie nowoczesnej pracowni radiologii tanatologicznej wyposażonej w tomograf komputerowy. Cała przebudowa pracowni pochłonie 2,5 mln zł.

Powstanie pracownia, w której badanie zwłok tomografem pozwoli na bardzo dokładną analizę uszkodzeń i urazów kości, wykazanie obecności ciał obcych np. pocisku i określenie przebiegu kanałów ran. Ta innowacyjna metoda badawcza zwana jest wirtopsją. W Katedrze Medycyny Sądowej przebudowana i wyposażona zostanie także sala wykładowa.

Data opublikowania: 28.07.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki