Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paulina Oleś triumfatorką 23. Konkursu Wiedzy o UJ [ZDJĘCIA]

Paulina Oleś triumfatorką 23. Konkursu Wiedzy o UJ [ZDJĘCIA]

Paulina Oleś, tegoroczna maturzystka z liceum w Kalwarii Zebrzydowskiej, wygrała 23. edycję Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i w roku akademickim 2019/2020 rozpocznie studia na Wydziale Filozoficznym. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych indeksów laureatom odbyła się we wtorek 19 marca w auli Collegium Novum.

 

Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Główną nagrodą w konkursie są indeksy na wybrane kierunki studiów. W tym roku otrzymały je 104 osoby

Zwyciężczynią 23. edycji Konkursu Wiedzy o UJ została Paulina Oleś, uczennica Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej, która 1 października br. rozpocznie naukę na kierunku psychologia na Wydziale Filozoficznym. Druga Paulina Rosiek będzie studiować prawo na Wydziale Prawa i Administracji. Agnieszka Czyż, która była trzecia, wybrała sinologię na Wydziale Filologicznym.

- Do udziału w konkursie namówił mnie mój nauczyciel historii. Przygotowania do startu trwały ponad miesiąc. Był to okres intensywnej nauki, ale jak widać było warto. Od lat marzyłam, by studiować psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. To mój wielki osobisty sukces. Pytania w teście były różnorodne: od łatwych po bardzo trudne. Szczególnie dużo dotyczyło dziejów uczelni podczas II wojny światowej - przyznała Paulina Oleś.

Gratulacje tegorocznym laureatom złożyła prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec. Jej zdaniem nazwy miast, z których przyjechali przyszli studenci UJ - jak Limanowa, Przemyśl, Nowy Sącz, Radom, Katowice, Warszawa czy Szczecin - świadczą o tym, że konkurs ma zasięg ogólnopolski. - Dokonali państwo czegoś zupełnie wyjątkowego. Jeszcze nie zaczęły się egzaminy maturalne, a już zdobyliście indeksy na wymarzone studia. Życzę, aby to spotkanie z uniwersytetem zakończyło się wielkim sukcesem, dyplomem oraz karierą akademicką bądź zawodową - powiedziała prof. Dorota Malec.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją UJ a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ. W kolejnych latach jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom - od jednego w 1996 roku po rekordowe 135 w 2015 roku.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Wojciech Załuski członkiem Komitetu Wykonawczego IVR
Krakowscy archeolodzy kontynuują pionierskie badania w Izraelu
Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk odwiedzili synchrotron SOLARIS
Szpital Uniwersytecki niezwykle wymagającą inwestycją [WIDEO]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj