W Collegium Nowodworskiego zamontowano defibrylator AED

W przypadku zatrzymania akcji serca czas jest najważniejszy, a defibrylator pozwala na podjęcie szybkiej reakcji i udzielenie pomocy do momentu przyjazdu służb medycznych. Dziś w Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 zamontowany został defibrylator zewnętrzny przekazany przez Fundację Ratuj Życie. Do końca roku w kolejnych 3 budynkach uczelni pojawią się urządzenia, które zostaną sfinansowane przez UJ CM.

- W imieniu całego Collegium Medicum dziękujemy za tę cenną inicjatywę. Cieszymy się, że jako uczelnia medyczna możemy wesprzeć działania fundacji i że na krakowskiej mapie AED pojawi się kolejny punkt - powiedział pełnomocnik prof. Stanisław Kwiatkowski, pełnomocnik rektora UJ ds. klinicznych w Collegium Medicum podczas uroczyści przekazania urządzenia.

Collegium Nowodworskiego to jeden z czterech budynków UJ CM, w których już wkrótce znajdą się defibrylatory zewnętrze. Zamontowane dziś urządzenie zostało podarowane przez Fundację Ratuj Życie w ramach jej działań statutowych realizowanych dzięki środkom z 1%. Kolejne do końca roku pojawią się w Katedrze Anatomii (ul. Kopernika 12), na Wydziale Nauk o Zdrowiu (ul. Michałowskiego 12) oraz na Wydziale Farmaceutycznym (ul. Medyczna 9). Warto przypomnieć, że inicjatywa związana jest z projektem „Studenci dla serca” przygotowanym w ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego UJ CM.

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to zaawansowane technologicznie urządzenie do udzielania pierwszej pomocy w przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha prawidłowo. Obsługa AED jest bardzo prosta, o czym mogli przekonać się zebrani, oglądając krótki pokaz jego prawidłowego użycia. Po przyklejeniu elektrod urządzenie diagnozuje stan osoby poszkodowanej i podaje wyraźne komendy głosowe, które instruują osobę udzielającą pomocy o koniecznych do podjęcia krokach.

Defibrylatory AED, które pojawiają się w miejscach ogólnodostępnych, mają ogromny wpływ na podniesienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i licznych w Krakowie turystów. Urządzenie zainstalowane przy ul. św. Anny 12 znajduje się naprzeciwko portierni Collegium Nowodworskiego.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS