Prof. Krzysztof Zajas laureatem Krakowskiej Książki Miesiąca

"Wiatraki" dr. hab. Krzysztofa Zajasa, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymały tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca Maja. W konkursie, który w 1995 roku ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, nagradzani są autorzy krakowscy lub książki o Krakowie. Wręczenie nagrody połączone z wieczorem autorskim odbędzie się 30 maja br. (godz. 18.00) w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków (ul. Szczepańska 1).

Najnowsza książka dr. hab. Krzysztofa Zajasa, prof. UJ to pierwszy tom cyklu tzw. Trylogii Pomorskiej, w której autor kreuje zupełnie nowych bohaterów. Tym razem skupia się wokół serii dziwnych morderstw na farmie elektrowni wiatrowych na Pomorzu, przy okazji serwując swoim czytelnikom kawał inteligentnej rozrywki przepełnionej tajemnicą i brutalnością. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

"Podkomisarz Lucjan Bałyś, wysłany na konferencję na Pomorze, zostaje wmieszany w porachunki miejscowych gangsterów. Z początku uznaje to za szczęśliwy traf - uwielbia adrenalinę i praworządność. Tyle że to nie zabawa. W tym samym czasie blisko Słupska ktoś w sposób bestialski i makabryczny morduje trzech mężczyzn, a Bałyś znika bez śladu. Inspektor Krzycki wyrusza na pomoc. Obudził zmory ponurej przeszłości, z którymi w końcu trzeba się zmierzyć. Musi działać na pograniczu policyjnej logiki i irracjonalnej intuicji, bo tylko w ten sposób zdoła odnaleźć i uratować przyjaciela. Co było dawno i wydawało się błahe, okazuje się najważniejsze dla rozwiązania krwawej zagadki. Tak mu się przynajmniej wydaje" - czytamy w opisie książki.

Dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ jest literaturoznawcą, kulturoznawcą i tłumaczem. Autor znakomitej kryminalnej "trylogii grobiańskiej": Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016). W wydawnictwie Marginesy ukazała się powieść Oszpicyn (2017), która znalazła siew ścisłym finale nominowanych do nagrody Wielkiego Kalibru. Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania.

Obecnie jego zainteresowania naukowe koncentrują się na relacjach kolonialnych, postkolonialnych i postzależnościowych w kulturze Polski i Europy Środkowej. W kulturowych interpretacjach literatury skupia się na perspektywie pogranicznej i postkolonialnej jako antynomicznych dyskursach wpisanych w tekst. Oprócz seminarium magisterskiego poświęconego studiom postkolonialnym prowadzi zajęcia z poetyki i teorii literatury oraz kultury popularnej. Jeszcze innym polem jego zainteresowań badawczych jest kulturowy aspekt gier komputerowych.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa