Cztery zagraniczne stypendia naukowe dla młodych badaczy z UJ

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) opublikowała wyniki pierwszego naboru wniosków w programie im. Iwanowskiej. Stypendia - pokrywające koszty półrocznego lub rocznego pobytu w renomowanych ośrodkach naukowych w Norwegii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych - otrzyma czworo doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem programu im. Iwanowskiej jest zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów polskich uczelni przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w najlepszych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy pozwolą im na pobyt w uznanych zespołach naukowych i realizację projektów pod opieką wybitnych naukowców z zagranicy.

"Spośród wyłonionych do finansowania wniosków największa grupa to badacze nauk przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych oraz społecznych. Z kolei cieszące się największą popularnością kierunki wyjazdów to Niemcy, Stany Zjednoczone, Francja, Australia, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy. Na ostateczną ocenę merytoryczną składała się ocena dwóch recenzentów zewnętrznych oraz zespołu oceniającego powołanego przez dyrektora NAWA" - czytamy w komunikacie Agencji.

Wśród laureatów 1. edycji programu jest czworo doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zuzanna Skóra i Simon Hviid Del Pin z Instytutu Psychologii UJ odbędą 6-miesięczny staż w australijskim Monash University. Doktorantka w Obserwatorium Astronomicznym UJ Anna Wójtowicz spędzi rok w University at Albany - State University of New York. Z kolei Magdalena Wiercioch, która jest na studiach doktoranckich w Instytucie Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ, wybrała 12-miesięczny pobyt w University of Bergen.

Szczegółowa lista beneficjentów programu im. Iwanowskiej dostępna jest na stronie nawa.gov.pl.

Diamentowe Granty dla kilkunastu uzdolnionych studentów UJ
Doktorant Wydziału Polonistyki nagrodzony za pracę magisterską