Uczeni z UJ laureatami największego programu grantowego w Polsce

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) po raz 27. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. W tym roku otrzyma je ośmioro młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na nie w tym roku, wynosi około 3 milionów złotych.

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych badaczy przed 30. rokiem życia reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem FNP. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznymi, liczy już ponad 3 tys. osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Stypendia są przyznawane w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość dotychczasowego dorobku naukowego kandydatów. Tegoroczni laureaci zostali wyłonieni spośród 899 kandydatów. Ich średni wiek wynosi prawie 29 lat, a 60 proc. nagrodzonych posiada stopień doktora (przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu w Polsce wynosi około 35 lat).

W tym roku stypendium START z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali:

• dr Magda Gawłowska (psychologia),
  • Tomasz Klaus (biochemia),
  • dr Arkadiusz Kosior (fizyka),
  • Piotr Miska (matematyka),
  • dr inż. Marta Pacia (biofizyka),
  • dr Przemysław Pękala (biologia medyczna),
  • dr Barbara Pucelik (biochemia),
  • Andrzej Syrwid (fizyka).

Z pełną listą laureatów konkursu START 2019 można zapoznać się na stronie fnp.org.pl.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak informuje FNP, nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu