Prof. Franciszek Ziejka nagrodzony złotym medalem "Gloria Artis"

17 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyło się spotkanie autorskie z prof. Franciszkiem Ziejką, poświęcone promocji jego najnowszych książek: "Tragiczny los artysty: Artur Grottger - Franciszek Wyspiański - Stanisław Wyspiański" oraz "Podróże pisarzy. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz i inni", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Universitas. W trakcie spotkania były rektor UJ został nagrodzony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W książce "Tragiczny los artysty: Artur Grottger - Franciszek Wyspiański - Stanisław Wyspiański" autor przedstawia losy trzech artystów: Artura Grottgera, Franciszka Wyspiańskiego i jego syna – Stanisława. Dramat tych twórców przypomina setki innych „wybrańców bożych” od niepamiętnych wieków zabieranych z tego świata w wieku młodzieńczym. Historie trzydziestu z nich przywołano w obszernej rozprawie wstępnej. Publikacja umożliwa czytelnikom zgłębienie materiałów źródłowych ukazujących tragedię dwóch artystów znanych (Artura Grottgera i Stanisława Wyspiańskiego) i jednego mało znanego (Franciszka Wyspiańskiego), ale z wielu względów również zasługującego na pamięć potomnych.

W publikacji "Podróże pisarzy. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz i inni" w oparciu o źródła drukowane, a często i rękopiśmienne, prof. Franciszek Ziejka przywołuje mało znane lub w ogóle nieznane epizody z życia poetów i pisarzy żyjących w epoce narodowej niewoli. Rekonstruuje sławne podróże Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego na Wschód, pisze o wielokrotnych powrotach Henryka Sienkiewicza do Krakowa, a także o tajemnicach pierwszej wizyty w tym mieście Stefana Żeromskiego. Czytelnik znajdzie tu teksty o podróżach autora Trylogii do Paryża oraz o związkach z tym miastem Ferdynanda Hoesicka. Pozna tajniki biografii pochodzącego z Tarnowa Józefa Szujskiego, pierwszego profesora historii Polski na Uniwersytecie Jagiellońskim, podobnie jak i mało znane fakty z życia Włodzimierza Tetmajera, malarza i poety. Zainteresuje się zapewne okolicznościami, w jakich powstał obraz Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami oraz jak wyglądała wędrówka Tadeusza Micińskiego po tajemniczych zakamarkach Złotego Pałacu w Bizancjum.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jest odznaczeniem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

źródło: Wydawnictwo Universitas

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa