Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pionierska operacja wykonana przez specjalistów z UJ CM

Pionierska operacja wykonana przez specjalistów z UJ CM

21 maja w Klinice Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM przeprowadzono pierwszą w Polsce operację endoskopowego wycięcia tarczycy przez przedsionek jamy ustnej z wykorzystaniem metody śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych. Zastosowana technika minimalizuje ryzyko wystąpienia dysfonii pooperacyjnej, pozwala na zachowanie niezmienionego głosu i nie pozostawia blizny na szyi.

Zabiegowi poddano dwie pacjentki. Operacje przeprowadzili prof. Marcin Barczyński oraz dr hab. Aleksander Konturek, prof. UJ. W charakterze tutorów do udziału w zabiegach zaproszeni zostali: prof. Gianlorenzo Dionigi (University of Messina, Sycylia, Włochy) i prof. Ozer Makay (Ege University, Izmir, Turcja).

Technika operacji TOETVA – endoskopowego wycięcia tarczycy przez przedsionek jamy ustnej (ang. TransOral Endoscopic Thyroidectomy by Vestibular Approach; TOETVA), wpisuje się w nurt zabiegów bez pozostawiania blizn na skórze, czyli operacji przez naturalne otwory ciała (ang. Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery; NOTES). W technice tej dostęp operacyjny do tarczycy uzyskuje się nie jak w klasycznej chirurgii tarczycy – poprzez wykonanie cięcia kołnierzowego w dolnej części szyi, lecz małoinwazyjnymi metodami endoskopowymi przez przedsionek jamy ustnej po założeniu trzech trokarów. Pozwala to na uniknięcie cięcia na skórze szyi i uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego po operacji wynikającego z braku blizny. Niewielkie rany po trokarach w obrębie przedsionka jamy ustnej szybko się goją.

Wskazaniem do zabiegu w przypadku obu pacjentek były guzy tarczycy o średnicy około 3 cm, zweryfikowane w biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej jako zmiany łagodne, jednak w toku obserwacji ulegające systematycznej progresji, co doprowadziło do objawów uciskowych na tchawicę. Już cztery godziny po zabiegu pacjentki mogły chodzić, przyjmowały płynną dietę, a następnego dnia zostały wypisane ze szpitala.

Technika operacji TOETVA została opracowana w 2014 roku w Bangkoku przez dr. Anuwonga (Tajlandia), a następnie wystandaryzowana i wdrożona w ponad 20 wysokospecjalistycznych ośrodkach zajmujących się małoinwazyjną chirurgią endokrynologiczną na całym świecie m.in. w Azji (Tajlandia, Korea Południowa, Wietnam), Ameryce (USA, Brazylia) oraz Europie (Włochy, Niemcy, Turcja).

W Klinice Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM (działającej na bazie Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie) wykonuje się rocznie ponad 1000 operacji tarczycy, przytarczyc i nadnerczy, zarówno ze wskazań nienowotworowych, jak i onkologicznych, korzystając na co dzień z nowoczesnych technologii i nowatorskich rozwiązań operacyjnych.

Klinika uczestniczy w projekcie EUROCRINE – ogólnoeuropejskiej bazie operacji endokrynnych, której celem jest poprawa jakości świadczonych usług medycznych w zakresie chirurgii gruczołów dokrewnych w instytucjach partnerskich na obszarze 24 stowarzyszonych krajów europejskich. O wysokiej pozycji krakowskich chirurgów na arenie międzynarodowej świadczy także fakt, że w trakcie odbywającej się w dniach 16-18 maja 2019 roku w Grenadzie (Hiszpania) VIII Konferencji Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (ESES) prof. Marcin Barczyński został wybrany na stanowisko przewodniczącego Stowarzyszenia EUROCRINE, a dr hab. Aleksander Konturek, prof. UJ – powołany do pełnienia funkcji audytora  tej organizacji.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron