Srebrny medal Plus ratio quam vis dla rektora amerykańskiej uczelni

13 czerwca na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczystość wręczenia srebrnego medalu Plus ratio quam vis prof. Johnowi D. Simonowi, wybitnemu chemikowi i rektorowi Lehigh University w Bethlehem (Pensylwania, USA). Wyróżnienie przyznano uczonemu za jego wkład w rozwój współpracy pomiędzy Duke University (Durham, Karolina Północna) a Uniwersytetem Jagiellońskim w dziedzinie biologii molekularnej, fotochemii i fotofizyki. Dyplom i medal wręczył w imieniu rektora UJ prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

Prof. John D. Simon odegrał kluczową rolę w powstaniu kilkunastu prac naukowych, które ukazały się w okresie 2000–2010 w prestiżowych czasopismach, w tym Journal of the American Chemical Society oraz Proceedings of the National Academy of Science. Współautorami tych publikacji są byli lub obecni pracownicy Zakładu Biofizyki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Współpraca pomiędzy grupami badawczymi z polskiego i amerykańskiego uniwersytetu umożliwiła krakowskim naukowcom skorzystanie z unikatowej aparatury pomiarowej, co przyczyniło się do wyjaśnienia mechanizmu fototoksyczności endogennych barwników oczu i skóry, w tym ich zdolności do fotogenerowania reaktywnych form tlenu, jakie mogą być zaangażowane w niepożądanej fototoksyczności tych tkanek.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński