Srebrny medal Plus ratio quam vis dla rektora amerykańskiej uczelni

13 czerwca na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczystość wręczenia srebrnego medalu Plus ratio quam vis prof. Johnowi D. Simonowi, wybitnemu chemikowi i rektorowi Lehigh University w Bethlehem (Pensylwania, USA). Wyróżnienie przyznano uczonemu za jego wkład w rozwój współpracy pomiędzy Duke University (Durham, Karolina Północna) a Uniwersytetem Jagiellońskim w dziedzinie biologii molekularnej, fotochemii i fotofizyki. Dyplom i medal wręczył w imieniu rektora UJ prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

Prof. John D. Simon odegrał kluczową rolę w powstaniu kilkunastu prac naukowych, które ukazały się w okresie 2000–2010 w prestiżowych czasopismach, w tym Journal of the American Chemical Society oraz Proceedings of the National Academy of Science. Współautorami tych publikacji są byli lub obecni pracownicy Zakładu Biofizyki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Współpraca pomiędzy grupami badawczymi z polskiego i amerykańskiego uniwersytetu umożliwiła krakowskim naukowcom skorzystanie z unikatowej aparatury pomiarowej, co przyczyniło się do wyjaśnienia mechanizmu fototoksyczności endogennych barwników oczu i skóry, w tym ich zdolności do fotogenerowania reaktywnych form tlenu, jakie mogą być zaangażowane w niepożądanej fototoksyczności tych tkanek.

Studenci UJ CM zdominowali międzynarodowy konkurs posterowy
Diamentowe Granty dla kilkunastu uzdolnionych studentów UJ
Uniwersytet Jagielloński gospodarzem 6. warsztatów EWIS
Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet