Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński najlepiej kształci przyszłych prawników

Uniwersytet Jagielloński najlepiej kształci przyszłych prawników

Redakcja "Rzeczpospolitej" po raz 8. nagrodziła najlepsze wydziały prawa. Wśród uczelni publicznych na czele niezmiennie pozostaje Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), za którym sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Śląski.

Jak informuje "Rzeczpospolita", w tegorocznej edycji rankingu, tak jak w poprzednich, liczą się 3 kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. W każdej można otrzymać maksymalnie odpowiednio 17, 18 i 10 pkt. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Jego autorzy w tym roku wprowadzili kilka istotnych zmian: w kategorii jakość kształcenia dodali informację o publikacjach (artykułach i książkach) przypisanych do wydziałów prawa w latach 2017-2018, a w kategorii współpraca z zagranicą pojawił się wskaźnik procentowy studentów cudzoziemców w ogólnej liczbie studentów. Wreszcie, ze względu na zmiany systemowe w raporcie, przyjęto liczbę pracowników z 2017 roku. Jest to sytuacja przejściowa, a w przyszłym roku będzie możliwość uzyskania informacji o pracownikach przypisanych do danego wydziału.

Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 45 punktów. WPiA UJ uzyskał 28,2, czyli 63 proc. z możliwych. Drugi Uniwersytet Warszawski traci do lidera punkt, a trzeci Uniwersytet Śląski w Katowicach prawie 3 pkt. W pierwszej "10" sklasyfikowano jeszcze: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet w Białymstoku.

- Jestem przekonany, że cała wspólnota uniwersytecka naszego wydziału bardzo ucieszy się z tego wyróżnienia. Nauka na naszym uniwersytecie ukierunkowana jest zarówno na wiedzę praktyczną, jak i przygotowanie teoretyczno-systemowe absolwentów. Tak, by po opuszczeniu murów uczelni umieli odnaleźć się w gąszczu zmieniających się przepisów - mówił prof. Wojciech Jakimowicz z WPiA UJ, odbierając nagrodę.

"Rzeczpospolita" wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych wręczyła również wyróżnienia dla studenckich klinik prawa. W tej mierze Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 2. miejscu ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uczelnią Łazarskiego. Zwyciężył Uniwersytet Warszawski. Trzecie miejsce przypadło Uniwersytetowi Opolskiemu.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron