Uniwersytet Jagielloński awansował w najnowszym QS World University Rankings

W zestawieniu prezentującym 1001 najlepszych uczelni z całego świata Uniwersytet Jagielloński zajął 338. miejsce, co stanowi awans aż o 73 pozycje w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu.

W zestawieniu QS World University Rankings 2020 uczelnie oceniane były na podstawie sześciu kryteriów. Uniwersytet Jagielloński najwyżej został oceniony w kategoriach: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, opinia wśród pracodawców oraz renoma uczelni.

Uniwersytet Jagielloński uplasował się na najwyższym miejscu spośród polskich uczelni, których w rankingu sklasyfikowano łącznie 16. W pierwszej pięćsetce czołowych szkół wyższych oprócz UJ znalazł się jedynie Uniwersytet Warszawski, który zajął 349. miejsce.

Od lat czołowe miejsca w rankingu zajmują uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajęły: Massachusetts Institute of Technology oraz uniwersytety Stanforda i Harvarda. W pierwszej dwudziestce  jest aż 10 uczelni z USA.

QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Jest to jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tym roku wzięto pod uwagę 1620 uczelni. Ostatecznie w rankingu uwzględniono 1001 uczelni.

Ranking jest dostępny na stronie www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2020.

WSMiP UJ z dofinansowaniem na stworzenie anglojęzycznego programu studiów
Studia na Wydziale Chemii UJ z certyfikatami ECTN
Najnowsze wyniki eksperymentu GERDA opublikowano w "Science"
Dr Rafał Banka zdobywcą najważniejszego europejskiego grantu