Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Po raz 8. pobiegną na rzecz małych pacjentów szpitala w Prokocimiu

Po raz 8. pobiegną na rzecz małych pacjentów szpitala w Prokocimiu

Czy można biegać i pomagać jednocześnie? Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku udowodniają, że tak, bawiąc się przy tym doskonale. Jego kolejna edycja odbędzie się w ostatnią sobotę wakacji 31 sierpnia. W tym roku celem organizatorów jest zebranie środków na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych u pacjentów leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD).

8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco będzie nie lada gratką zarówno dla biegaczy profesjonalnych i amatorskich, jak również ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach: głównym na dystansie 10 km, rodzinnym o długości 3,5 km, na szpilkach na 100 m i dla dzieci. W miasteczku biegowym nie zabraknie pokazów, konkursów, degustacji i atrakcji promujących zdrowy tryb życia.

Tak, jak w ubiegłych latach, pracownicy i studenci UJ mogą wystartować w biegu w kategorii "Jestem z UJ". Gorąco zachęcamy społeczność uniwersytecką do spędzenia tej soboty na Błoniach, angażując się w akcję charytatywną i robiąc zarazem coś dla własnej kondycji.

Zapisy na bieg, które ruszyły 19 czerwca, prowadzone są w systemie internetowym na stronie bieg.fundacjatesco.pl.

Nóż ultradźwiękowy, który jest celem tegorocznej edycji imprezy, to urządzenie chirurgiczne przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także w wątrobie, nerkach lub trzustce. Aparat jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego. Nóż, który od 10 lat użytkuje szpital w Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci.

- Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci, w tym przede wszystkim z chorobami onkologicznymi. Liczymy na to, że jak zawsze biegacze nas nie zawiodą i jeszcze w tym roku nowy sprzęt trafi na blok operacyjny - mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

Jak działa nóż ultradźwiękowy? Aparat wysyła ultradźwięki, które rozbijają zmianę patologiczną, a następnie wypuszcza strumień soli fizjologicznej. W ostatnim etapie powstała maź jest bezpiecznie odsysana. - Dzięki niemu możemy ochronić naczynia krwionośne w narządzie zaatakowanym przez nowotwór i uniknąć groźnych w skutkach obszarów niedokrwiennych. Ma to kolosalne znaczenie dla jakości życia pacjentów po operacji, zwłaszcza tak newralgicznego narządu, jakim jest mózg. Walczymy przecież nie tylko o życie, ale również o zachowanie funkcji mowy, widzenia, połykania, ale także o możliwości rozwoju dziecka - tłumaczy prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USD.

Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku pomagają wyposażyć Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie o kolejne niezbędne urządzenie. Bez ich zaangażowania niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów szpitala, a także zakup prodrobota, aparatu do dializ noworodków i niemowląt oraz karetki neonatologicznej „N”. Dzięki siedmiu dotychczasowym edycjom imprezy Fundacja Tesco przekazała już ponad 1 mln zł na rzecz USD. W biegach łącznie zaangażowanych było ponad 10 tys. biegaczy.

Polecamy również
Doktorantka z WBBiB UJ stypendystką L’Oréal Dla Kobiet i Nauki
Sto lat orientalistyki na UJ
UJ zaprasza do współpracy profesorów wizytujących
Nagroda krośnieńskiej uczelni dla rektora UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj