Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet

29 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył wizytę brat obecnie panującego cesarza Japonii Naruhito książę Akishino wraz z małżonką księżną Kiko. Książęca para zwiedziła Muzeum UJ Collegium Maius oraz dokonała wpisu w księdze pamiątkowej. Odwiedziny na krakowskim uniwersytecie były częścią oficjalnej wizyty japońskiego następcy tronu w Polsce z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Auli Jagiellońskiej oraz skarbca w Collegium Maius. Następnie goście udali się do Stuby Communis, gdzie rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka przybliżyli księciu i księżnej wielowiekową historię Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książę Akishino otrzymał również w prezencie replikę datowanego na XVI wiek Globusa Jagiellońskiego – najstarszego globusa na świecie z naniesionymi Ameryką Północną i Południową. W dalszej często spotkania para książęca miała okazję zobaczyć pozostałe eksponaty zgromadzone w Muzeum UJ.

Książę Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Tokio. Wykształcenie zdobył w zespole prywatnych szkół Gakushūin w Tokio. Studia w zakresie prawa oraz biologii ukończył w 1984 roku. Studiował również taksonomię ryb w St. John’s College w Oksfordzie. W 1996 roku obronił pracę doktorską z ornitologii na Graduate University for Advanced Studies w Hayamie. Po abdykacji cesarza Akihito i wstąpieniu na tron jego brata Naruhito 1 maja 2019 roku stał się następcą japońskiego tronu. Książę jest przewodniczącym Instytutu Ornitologii Yamashina i Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Jest również profesorem wizytującym na Tokyo University of Agriculture.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum