Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pół wieku działalności Szkoły Języka i Kultury Polskiej na UJ

Pół wieku działalności Szkoły Języka i Kultury Polskiej na UJ

W auli Wydziału Polonistyki UJ przy ul. Ingardena 3 odbyła się inauguracja jubileuszowej 50. sesji Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Uroczystego otwarcia dokonał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Gości, wśród których obecni byli dawni i obecni pracownicy Szkoły, a także uczestnicy trzy-, cztero- i sześciotygodniowych kursów, powitała dyrektor Szkoły dr Adriana Prizel-Kania.


- W 1970 roku dzięki wsparciu Fundacji Kościuszkowskiej z USA przyjechała pierwsza grupa studentów, aby wziąć udział w kursie zorganizowanym przez nowo powstałą Szkołę. Podobnie jak wówczas, również i dzisiaj wśród uczestników zajęć przybliżających polską kulturę i język dominują osoby mogące wykazać się polskimi korzeniami, ale jest też wielu obcokrajowców, których do zapisania się na kurs skłoniła chęć studiowania w Polsce lub zainteresowanie szeroko pojętą slawistyką. Wśród studentów jest również wielu pasjonatów zafascynowanych polską kulturą - mówiła, otwierając spotkanie, dr Adriana Prizel-Kania.

Z racji przypadającego jubileuszu rozpoczęcie letniego kursu miało wyjątkowy przebieg. Osiągnięcia na polu w nauczaniu języka polskiego jako obcego stały się bowiem przesłanką do przyznania Szkole Języka i Kultury Polskiej srebrnego medalu "Plus ratio quam vis".

Wyróżnienie, które z rąk rektora UJ odebrał dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dr hab. Waldemar Martyniuk, zostało przyznane za nieprzerwane od 1970 roku organizowanie sesji języka polskiego i polskiej kultury, dzięki czemu Szkoła stała się największą i najstarszą tego typu instytucją w kraju. W dołączonym do medalu dyplomie przypomniane zostało, że w letnich programach Szkoły uczestniczyło dotychczas tysiące studentów i profesorów z całego świata. Podkreślono także, że szkoła, wprowadzając nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego, a także proponując zajęcia z zakresu historii, sztuki oraz ekonomii w połączeniu z bogatą ofertą turystyczno-kulturalną, znacznie przyczynia się do promocji Polski w świecie.

Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan prof. UJ w wygłoszonej laudacji zaznaczył, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej powstała w roku 1969, ale jej początki sięgają lat 30. Podkreślił także, że obok intensywnych zajęć z języka polskiego Szkoła oferuje wykłady z zakresu kultury polskiej, historii, sztuki, zagadnień społecznych, politycznych i ekonomicznych, a także bogaty program turystyczny i kulturalny.

- Co roku w sesjach letnich uczestniczy kilkuset obcokrajowców. Przyjeżdżają z kilkudziesięciu krajów świata, poznają język polski, kulturę polską i magiczne miasto Kraków, ale przede wszystkim uczestniczą w przedsięwzięciu dającym możliwość poznania innych kultur i zawarcia nowych przyjaźni. Młodzieży w wieku od 13 do 17 lat Szkoła oferuje obozy językowe „Lato Odkrywców", zaś absolwentów szkół średnich, którzy planują studia w Polsce zaprasza na wakacyjne kursy przygotowujące do studiów. Na uroczyste wykłady inaugurujące sesje letnie zapraszani są wybitni przedstawiciele świata polskiej nauki, kultury i polityki - byli wśród nich dotychczas m. in.: laureat Nagrody Nobla Czesław Miłosz, premier RP Jerzy Buzek, profesor Norman Davies, profesor Leszek Balcerowicz, zdobywca Oscara Andrzej Wajda, światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński, poeta Adam Zagajewski - mówił laudator.

W roku 2000 minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodził Szkołę dyplomem za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. Czterokrotnie, w latach 2002, 2005, 2008 i 2015 Szkoła była nagradzana prestiżowym dyplomem European Language Label, przyznawanym przez Komisję Europejską za nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języków obcych - w tym przypadku języku polskiego jako obcego.

Dziękując za przyznane wyróżnienie, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dr hab. Waldemar Martyniuk powiedział, że przyjmuje je w imieniu wszystkich pracowników Szkoły, którzy przez 50 lat poświęcili się pracy na rzecz promocji języka i kultury polskiej. Następnie wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany "50 Years of Doing Things with Words - the Polish Way".

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Święto Edukacji Narodowej na UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje 100. urodziny Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął 38. rok akademicki
Jubileusz wybitnego znawcy prawa administracyjnego [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj