Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukces reprezentacji Polski na turnieju matematycznym ITYM 2019

Sukces reprezentacji Polski na turnieju matematycznym ITYM 2019

8 lipca zakończyła się w Barcelonie 11. edycja International Tournament for Young Mathematicians (ITYM). Przygotowana przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UJ drużyna zajęła trzecie miejsce spośród piętnastu zespołów z całego świata.

Reprezentacja w składzie: Krzysztof Boryczka (V LO w Bielsku Białej), Kamil Ciebiera, Piotr Kaliciak (obaj z LO im. Jana Pawła II w Rzeszowie), Gabriel Kiciński (III LO w Gdyni), Piotr Ryłko i Radosław Żak (obaj z V LO w Krakowie) pokonała wiele bardzo silnych ekip, zdobywając przy tym specjalne wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepiej rozwiązaną problemową część zawodów (quiz). Jest to tym większe osiągnięcie, że był to debiut polskiej reprezentacji w historii tego konkursu.

Drużyna została wyłoniona spośród tegorocznych laureatów Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego i uczniów objętych wydziałowym tutoringiem. Od początku kwietnia (pod kierunkiem pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Informatyki UJ Sławomira Dinewa, Michała Farnika i Grzegorza Kapustki, oraz doktoranta matematyki na UP Eryka Lipki) pracowali oni nad dziesięcioma problemami otwartymi - ITYM co roku proponuje problemy badawcze, w których znane są jedynie częściowe rezultaty. Drużyny są oceniane na podstawie prezentacji oryginalnych wyników, co sprawia, że uczestnicy regularnie publikują pierwsze artykuły naukowe już na początku studiów. Przed tą szansą stają teraz uczniowie objęci naszą opieką. Całość przygotowań do ITYM 2019 koordynował Andrzej Czarnecki. Bezpośrednią opiekę nad drużyną sprawowali przedstawiciele naszego wydziału, doktorantka Natalia Kupiec i student Nikolay Sheshko, pomysłodawca wystawienia drużyny Polski pod auspicjami naszego wydziału. Zanim został stypendystą Mertensa na WMiI UJ, Nikolay reprezentował w poprzednich edycjach ITYM Białoruś.

Medalistom oraz wszystkim zaangażowanym w ten projekt gratulujemy!

Zadania, a także rozwiązania naszej drużyny można znaleźć na stronie turnieju.

Udział polskiej reprezentacji wspierało Miasto Kraków.

Polecamy również
Kilkadziesiąt małych grantów NCN dla uniwersyteckich badaczy
Fizyk z UJ uczestnikiem prestiżowego amerykańskiego grantu
Ponad 51 mln zł dla naukowców UJ na projekty badawcze od NCN
Badacze z UJ laureatami 1. Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj