Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znamy pierwsze wyniki rekrutacji. Oto najpopularniejsze kierunki

Znamy pierwsze wyniki rekrutacji. Oto najpopularniejsze kierunki

Dział Rekrutacji na Studia UJ przedstawił wyniki pierwszego cyklu naboru kandydatów, który prowadzony był na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Z udostępnionych danych odczytać można nazwy kierunków, które przyciągnęły największą ilość kandydatów na studentów, a także ilość osób ubiegających się o miejsce na poszczególnych kierunkach.

 

Uniwersytet Jagielloński w roku akademickim 2019/2020 jest gotowy przyjąć 11563 studentów na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 29470 kandydatów.

- Najważniejszą zmianą w porównaniu z poprzednimi naborami jest to, że w tegorocznej rekrutacji uwzględniany jest tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej – informował, otwierając 4 czerwca rekrutację, Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.

Dzisiaj można już wskazać kierunki, które cieszą się wśród kandydatów największym zainteresowaniem w tegorocznym naborze.

Najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej - 1799 osób, które walczą o 220 miejsc. Od lat niezmiernie popularnym kierunkiem pozostaje także prawo – aplikacje złożyło 1682 kandydatów (przygotowano 400 miejsc). Z kolei psychologię na Wydziale Filozoficznym studiować chce 1160 osób. Kierunek lekarski wybrały 1134 osoby. Kolejne najbardziej popularne studia to: filologia angielska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zarządzanie kulturą i mediami, informatyka, zarządzanie - firmą, personelem, międzynarodowe i farmacja.

Studia, które przyciągają największą liczbę osób nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiegało się najwięcej kandydatów. W obecnym naborze, tak jak i w ubiegłym roku, najtrudniejsze zadanie miały przed sobą osoby, które zainteresowane były studiowaniem japonistyki. O 28 miejsc walczyło tam aż 456 kandydatów, co daje wynik ponad 16 osób na miejsce. Niewiele łatwiej mieli kandydaci starający się o przyjęcie na ekonomię, gdzie o miejsce rywalizowało ponad 12 osób. Równie trudno było się dostać na kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia (12 osób na miejsce), filologię szwedzką (10.75 os./miejsce), filologię angielską (9.83 os/miejsce). Dalsze miejsca zajęły: psychologia, zarządzanie – firmą, personelem, międzynarodowe, filologia hiszpańska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Dzisiaj rozpoczęła się kolejna, lipcowa rejestracja dla jednolitych studiów magisterskich i pierwszego stopnia, dla których ustalony górny limit przyjęć nie zostanie wypełniony w naborze podstawowym, która potrwa do 21 lipca (rejestracja dla kandydatów posiadających matury zagraniczne inne niż IB lub EB zakończy się 19 lipca).

Polecamy również
Naukowcy przyszłości z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowoczesna szklarnia w Ogrodzie Botanicznym już gotowa [FOTO]
Targi pracy w Auditorium Maximum. Naprawdę warto było przyjść
Brukselskie rozmowy prorektora UJ prof. Stanisława Kistryna

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj