Znamy wyniki 10. programu Lider. Dwa granty dla badaczy z UJ CM

Anna Dobrut i dr Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM zostali laureatami 10. edycji programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zwycięskie projekty zakładają opracowanie innowacyjnego testu diagnostycznego do wykrywania antygenów wybranych gatunków bakterii wywołujących zapalenie wymion u bydła oraz trójwymiarowej wizualizacji poszczególnych sub-komponentów ludzkiego serca.

Lider jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest ich wsparcie w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym. W ramach programu nie narzucono ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Wyniki prac badawczych mają mieć zastosowanie praktyczne i posiadać potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln zł.

Projekt Anny Dobrut, doktorantki w Katedrze Mikrobiologii UJ CM, przewiduje opracowanie nowych metod diagnostycznych, które umożliwią szybkie i precyzyjne rozpoznanie gatunków bakterii wywołujących zapalenie wymion u krów. Choroba ta stanowi istotny problem weterynaryjny, prowadząc do ogromnych strat finansowych w przemyśle mleczarskim. Multipleksowy test immunochromatograficzny będzie cechował się wysoką czułością, wysoką specyficznością, niską ceną, łatwością wykonania i interpretacji wyników. Co najważniejsze, umożliwi jednoczesną identyfikację aż 4 gatunków bakterii w ciągu kilku minut bezpośrednio przy zwierzęciu. Innowacyjny produkt ma cieszyć się dużą popularnością nie tylko wśród lekarzy weterynarii, ale także w gronie hodowców bydła czy właścicieli farm mlecznych.

Dr Mateusz Hołda z Katedry Anatomii UJ CM zamierza stworzyć trójwymiarową wizualizację poszczególnych sub-komponentów ludzkiego serca, ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji jego układu bodźcotwórczo-przewodzącego oraz dostarczeniem informacji na temat charakterystyki morfometrycznej całego organu. Uzyskane w drodze prac badawczych dane posłużą w końcowym efekcie do stworzenia unikatowej aplikacji komputerowej zawierającej interaktywne, trójwymiarowe wizualizacje ludzkiego serca i integrującej dotychczasową wiedzę na temat budowy organu oraz zawierającą normy jego wymiarów.

Łącznie w 10. edycji programu Lider nagrodzono 42 projekty, których łączna kwota finansowania wynosi 58, 9 mln zł. Z listą rankingową można zapoznać się na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego