Dr Marcin Magierowski członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN

4 września w Pałacu Staszica w Warszawie prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Jerzy Duszyński oraz wiceprezes PAN prof. Stanisław J. Czuczwar wręczyli nominacje dla nowych członków Akademii Młodych Uczonych (AMU) zatwierdzanych na 5-letnią kadencję. Wśród dwóch nowo wybranych członków Wydziału V Nauk Medycznych znalazł się dr Marcin Magierowski z Katedry Fizjologii UJ CM.

Doktor Marcin Magierowski prowadzi badania naukowe w Katedrze Fizjologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, realizując wiele projektów badawczych w dziedzinie fizjologii, patofizjologii oraz farmakologii przewodu pokarmowego. Jest kierownikiem grantów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), współpracując z prestiżowymi partnerami zagranicznymi. Jako beneficjent konkursu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), kieruje projektem „Nowe pochodne niesteroidowych leków przeciwzapalnych uwalniające siarkowodór w leczeniu oraz prewencji schorzeń błony śluzowej przełyku”. Jest autorem lub współautorem 20 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach naukowych, w tym m.in. w British Journal of Pharmacology, Biochemical Pharmacology i Nutrients. Odbywał staże naukowe w kilku uniwersyteckich ośrodkach zagranicznych, w tym m.in. w Uniwersytecie McMaster w Hamilton, w Università degli Studi di Napoli Federico II w Neapolu, w Medycznym Uniwersytecie w Newcastle i w Erasmus Medical Center w Rotterdamie.

Głównym celem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk jest promowanie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. W chwili wyboru przez Zgromadzenie Ogólne PAN, członkowie AMU – w liczbie nieprzekraczającej 10% ustawowej liczby członków krajowych Akademii – nie mogą przekroczyć 38. roku życia i muszą legitymować się co najmniej stopniem naukowym doktora. Kadencja członka AMU trwa 5 lat, bez możliwości ponownego wyboru. Do jego obowiązków należy m.in. aktywizowanie środowiska młodych pracowników nauki poprzez przedstawianie opinii i programów dotyczących spraw nauki, zwłaszcza w obszarze reprezentowanej dyscypliny, organizowanie debat, dyskusji i konferencji naukowych oraz upowszechnianie ich wyników.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM