Konferencja „Łączą nas źródła”

19 września w Salach Reprezentacyjnych Wydziału Prawa i Administracji UJ w Pałacu Larischa rozpoczęła się konferencja zatytułowana „Łączą nas źródła”, organizowana przez Katedry Historyczno-Prawne UJ. Jednocześnie spotkanie to stanowi okazję do wyrażenia uznania dla wieloletniej działalności prof. Stanisława Grodziskiego, który świętował w tym roku swoje 90. urodziny. Wydarzeniu patronują rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Pierwsza część spotkania, poprowadzona przez prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorotę Malec, poświęcona została dorobkowi prof. Stanisława Grodziskiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili rektor UJ oraz dziekan WPiA prof. Jerzy Pisuliński, a sylwetkę prof. Grodziskiego jako wydawcy źródeł do dziejów prawa przedstawił prof. Wacław Uruszczak. Przed zebranymi na sali gośćmi, przede wszystkim historykami prawa z różnych polskich ośrodków akademickich (m.in. Warszawy, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Katowic, Białegostoku), wystąpił również sam prof. Grodziski, któremu poświęcone mają zostać zeszyty „Krakowskich Studiów z Historii Państwa i Prawa”. Publikacja zawierać będzie referaty z obrad koncentrujące się na bliskiej prof. Grodziskiemu tematyce źródłoznawczej. Obrady w bardziej międzynarodowym gronie kontynuowane będą w dniach 20–21 września, w ramach konferencji dotyczącej tematyki unii międzypaństwowych w przeszłości.

źródło: materiały nadesłane przez organizatorów

Srebrny medal Plus ratio quam vis dla francuskiego konsula generalnego
60 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki”
Nico van Straalen uhonorowany doktoratem honoris causa UJ