Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Festiwal KultURO: 20 proc. badanych skierowano na dalsze leczenie

Festiwal KultURO: 20 proc. badanych skierowano na dalsze leczenie

W ubiegły weekend zakończyła się kolejna edycja Festiwal KultURO - jedynego wydarzenia łączącego urologię z muzyką i sztuką. W ciągu 6 dni na bezpłatne badania urologiczne zgłosiło się ponad 300 osób. Na zakończenie festiwalu odbył się koncert, w którym wystąpił m.in. zespół EndoPower.

- Od 2015 roku wykorzystujemy każdą formę, żeby promować badania i do nich zachęcać. W minionym tygodniu z badań profilaktycznych przeprowadzonych w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego oraz w Katedrze i Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego skorzystało ponad 300 osób. 20 proc. zostało skierowanych do dalszego leczenia, u kilku wykryto zaawansowane formy nowotworów - mówi prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Profesor Chłosta, na konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie, przestrzegał, że zapadalność na raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, nerki wzrasta wraz z wiekiem, a ponieważ ludzie żyją coraz dłużej, to przewiduje się, że liczba zachorowań będzie rosła. W 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów. W 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona przypadków śmiertelnych.

Co roku festiwalu kończy koncert, a na scenę zapraszani są muzycy zaprzyjaźnieni z rockowym zespołem EndoPower, w którego składzie jest 3 profesorów urologii - Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko oraz 2 profesjonalnych muzyków - Wojciech Stec i Bartłomiej "Grabb" Gamracy. W tym roku przed publicznością wystąpili: znany z formacji TSA Marek Piekarczyk i jazzowy duet Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. W gronie artystów znalazła się także wywodząca się z Kliniki Endokrynologii UJ CM grupa Akustyczna OpeRacja oraz pop-rockowa Immersja. Koncert poprowadzili dziennikarka radia RMF FM Ewa Kwaśny oraz standuper Michał Pałubski. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych autorstwa doktora Tomasza Wiatra, urologa i rysownika.

Festiwal KultURO wpisuje się w Międzynarodowy Tydzień Urologii, którego celem jest promowanie profilaktyki urologicznej.

Polecamy również
MCB UJ przeprowadzi badania środka przeciwko łuszczycy
40,5 mln zł na badania w konkursach Narodowego Centrum Nauki
Ogłoszono laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2019
Badaczka z Wydziału Biologii z grantem Marii Skłodowskiej-Curie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj