Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Współpraca polsko-brazylijska w centrum uwagi na Uniwersytecie Jagiellońskim

Współpraca polsko-brazylijska w centrum uwagi na Uniwersytecie Jagiellońskim

22 października na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona rozwojowi współpracy naukowej i akademickiej pomiędzy Brazylią a polskimi uczelniami wyższymi, w której wziął udział m.in. ambasador tego kraju w Polsce Hadil Fontes da Rocha Vianna.

Uczestników spotkania, zatytuowanego Brazil-Kraków. A Bridge to South America, przywitał w Auditorium Maximum pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek. Podkreślił on, że Brazylia jest jednym z najważniejszych partnerów zagranicznych Polski w Ameryce Łacińskiej. Zauważył przy tym, że znakomitą podstawę do polsko-brazylijskiej współpracy stwarza fakt istnienia w tym kraju bardzo licznej – około dwumilionowej - społeczności osób polskiego pochodzenia, zaś przypadająca na przyszły rok setna rocznica nawiązania przez Polskę i Brazylię stosunków dyplomatycznych stanowi doniosłą okazję do zacieśnienia wzajemnego partnerstwa. Prof. Jelonek wyraził nadzieję, że spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim w istotny sposób przyczyni się do realizacji tego celu, zwłaszcza w dziedzinie badań naukowych i szkolnictwa wyższego.

Do zebranych zwrócił się także ambasador Brazylii w Polsce Hadil Fontes da Rocha Vianna, który, dziękując Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za organizację konferencji, wyraził przekonanie, że spotkanie położy silne podwaliny pod rozwój wzajemnej współpracy. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że Brazylia należy obecnie do dziesięciu największych gospodarek świata, zaś Polska jest jednym z trzech najważniejszych partnerów tego kraju w Europie Środkowej i Wschodniej.

W trakcie otwarcia konferencji głos zabrała również prof. Anita Dolly Panek, znana brazylijska biochemiczka polskiego pochodzenia, która, na przykładzie własnej kariery badawczej, podkreśliła w swoim wystąpieniu kluczową rolę współpracy międzynarodowej w rozwoju nauki.

W trakcie konferencji referaty dotyczące różnych aspektów międzynarodowej współpracy międzyuczelnianej i perspektyw jej rozwoju wygłosili przedstawiciele wybranych brazylijskich i polskich (w tym pięciu krakowskich) uczelni wyższych.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Szpital Uniwersytecki rozwija współpracę z firmą Olympus
Wizyta prof. Massimo Leone na Uniwersytecie Jagiellońskim
XIII ogólnopolska konferencja "Kontrowersje w pediatrii"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj