Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biblioteka Kraków nagrodziła najnowszą książkę historyka z UJ

Biblioteka Kraków nagrodziła najnowszą książkę historyka z UJ

"O historii nie dla idiotów" prof. Andrzeja Nowaka z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca Listopada. W konkursie, który w 1995 roku ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, nagradzani są autorzy krakowscy lub książki o Krakowie. Wręczenie nagrody połączone z wieczorem autorskim odbędzie się 28 listopada br. (godz. 18.00) w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków (ul. Szczepańska 1).

Historia nie dla idiotów składa się z 2 części: wywiadów i esejów. W pierwszej prof. Andrzej Nowak rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami - Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem, Antonym Polonskym i Andrzejem Paczkowskim. W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym. W drugiej części książki autor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie - od chrztu Polski po działalność Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof. Andrzej Nowak specjalizuje się w dziejach Polski i Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Wykładał m.in. na uniwersytetach Harvarda, Columbia, Rice, Cambridge; od 2016 w Kolegium Europejskim w Natolinie. W latach 1991-1994 redaktor naczelny "Arki", od 1995 do 2012 - dwumiesięcznika "Arcana", a od 2013 "Studiów z dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej". Autor ponad 30 książek, m.in. Polska i trzy Rosje. Polityka wschodnia Piłsudskiego; History and Geopolitics. A Contest for Eastern Europe; Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement; Dzieje Polski (t. 1-3); Metamorfozy Imperium Rosyjskiego. Od 2016 roku przedstawia cotygodniowy cykl opowieści w Polskim Radiu pt. Historia żywa.

Laureat programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymał także m.in. trzykrotnie Nagrodę Klio, jak również Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego i Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. W tym roku, z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, został odznaczony Orderem Orła Białego.

Polecamy również
Szpital Uniwersytecki laureatem nagrody Budowa Roku 2019
Prof. Magdalena Heydel nagrodzona za przekład "O równowadze"
Poznaliśmy pierwszego laureata Nagrody im. Franka Wilczka
Profesor Wiesław Roth laureatem nagrody im. Alexa F. Cronstedta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj