Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biblioteka Kraków nagrodziła najnowszą książkę historyka z UJ

Biblioteka Kraków nagrodziła najnowszą książkę historyka z UJ

"O historii nie dla idiotów" prof. Andrzeja Nowaka z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca Listopada. W konkursie, który w 1995 roku ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, nagradzani są autorzy krakowscy lub książki o Krakowie. Wręczenie nagrody połączone z wieczorem autorskim odbędzie się 28 listopada br. (godz. 18.00) w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków (ul. Szczepańska 1).

Historia nie dla idiotów składa się z 2 części: wywiadów i esejów. W pierwszej prof. Andrzej Nowak rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami - Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem, Antonym Polonskym i Andrzejem Paczkowskim. W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym. W drugiej części książki autor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie - od chrztu Polski po działalność Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof. Andrzej Nowak specjalizuje się w dziejach Polski i Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Wykładał m.in. na uniwersytetach Harvarda, Columbia, Rice, Cambridge; od 2016 w Kolegium Europejskim w Natolinie. W latach 1991-1994 redaktor naczelny "Arki", od 1995 do 2012 - dwumiesięcznika "Arcana", a od 2013 "Studiów z dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej". Autor ponad 30 książek, m.in. Polska i trzy Rosje. Polityka wschodnia Piłsudskiego; History and Geopolitics. A Contest for Eastern Europe; Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement; Dzieje Polski (t. 1-3); Metamorfozy Imperium Rosyjskiego. Od 2016 roku przedstawia cotygodniowy cykl opowieści w Polskim Radiu pt. Historia żywa.

Laureat programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymał także m.in. trzykrotnie Nagrodę Klio, jak również Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego i Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. W tym roku, z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, został odznaczony Orderem Orła Białego.

Polecamy również
Profesor Adam Jelonek z nagrodą "Gwiazda umiędzynarodowienia"
Rektor UJ nagrodzony za zasługi dla rozwoju Instytutu Konfucjusza
Elsevier Research Impact Leaders Awards 2019 dla UJ CM
Kraków docenił osiągnięcia uniwersyteckich uczonych [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj