60 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki”

– Składam serdeczne gratulacje całemu zespołowi , w szczególności artystom tworzącym jego aktualny skład oraz wszystkim osobom, które przez ostatnie sześćdziesiąt lat pracowały na tę znakomitą markę. Równie serdecznie gratuluję kierownictwu, a także współpracownikom, sympatykom oraz tym wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich sześciu dekad związali się z zespołem – powiedział rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas uroczystości Jubileuszu 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki”. Wydarzenie odbyło się w Auditorium Maximum UJ.

– Minione lata to piękne karty aktywności „Słowianek” na wielu artystycznych polach. Tańczycie najskoczniej, śpiewacie najdźwięczniej, gracie najgłośniej i najpiękniej. Posiadacie znakomite kierownictwo artystyczne oraz potężne zasoby energii, zapału, werwy i pracowitości. Wraz z uniwersyteckim chórem państwa Zespół od 1959 roku stanowi niepowtarzalną – bo artystycznie dopracowaną – wizytówkę najstarszej polskiej uczelni, rozpoznawalną w kraju i daleko poza jego granicami – mówił prof. Nowak. – Sześćdziesięcioletnia historia zespołu napisana została świetnym repertuarem, doskonałą choreografią, piękną aranżacją, wyjątkowymi strojami, profesjonalizmem artystów i pedagogów, kierownictwa i współpracowników – wszystkich współtwórców marki pod wspólną, dobrze znaną nazwą „Słowianki”. Wieloletnią działalność artystyczną Zespołu znaczą znakomite występy, pokazy, koncerty i inne przedsięwzięcia. Z całego serca gratuluję wszystkim mającym wpływ na jego dzisiejszy kształt i repertuar – dodał.

Zespół „Słowianki” powstał w 1959 roku przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek dała Zespołowi grupa kilkunastu studentek Wydziału Filologicznego, zorganizowana przez pracownika naukowego, slawistę Zdzisława Wagnera, zafascynowanego folklorem Słowian południowych. W pierwszym okresie działalności „Słowianki” były praktycznie zespołem wokalno-muzycznym, prezentującym folklor południowosłowiański, występującym pod nazwą Zespół Pieśni Słowiańskiej UJ. Od 1965 roku, po zorganizowaniu grupy baletowej, „Słowianki” występowały jako Słowiański Zespół Pieśni i Tańca UJ. Od roku 1975 Zespół funkcjonuje pod obecną nazwą.

Obecnie zespół ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe – krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberka i poloneza, a także tańce i pieśni ludowe: biłgorajskie, górali szczawnickich, krakowskie, kurpiowskie, lubelskie, łowickie, przeworskie, rzeszowskie, sądeckie, Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego. „Słowianki” pozostają również wierne pierwotnej idei, popularyzując pieśni, tańce oraz melodie innych narodów słowiańskich. Obok szerokiej gamy ludowych kostiumów z różnych regionów Polski, zespół posiada oryginalne stroje ludowe, otrzymane w darze z Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, Rosji, Słowenii i Ukrainy.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz