Elsevier Research Impact Leaders Awards 2019 dla UJ CM

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (UJ CM) został nagrodzony w konkursie Elsevier Research Impact Leaders Awards 2019. Nagrody wręczono podczas gali 4. edycji konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", która odbyła się 2 grudnia w Warszawie. Pamiątkową statuetkę w imieniu władz najstarszej polskiej uczelni odebrał prorektor ds. CM prof. Tomasz Grodzicki.

Intencją Elsevier Research Impact Leaders Awards jest wskazanie i wyróżnienie uczelni, których najnowsze prace naukowe mają największy wpływ na postrzegalność polskiej nauki na świecie. Nagroda promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie. Kapituła bierze pod uwagę wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

Nagrody od 2016 roku są przyznawane w 6 obszarach: nauk rolniczych i przyrodniczych, nauk inżynieryjnych i technicznych, nauk humanistycznych, nauk o zdrowiu i medycznych, nauk przyrodniczych oraz nauk społecznych.

"Wśród publikacji zwycięzcy kategorii nauki o zdrowiu i medyczne dominuje medycyna kliniczna stanowiąca prawie połowę wszystkich publikacji w tej dziedzinie. Prace badawcze naukowców z tej uczelni poruszają tematy tak ważne jak nowotwory (neoplasma), immunoterapia, microRNA czy choroby cywilizacyjne. Publikacje z tego zakresu stanowią 1/3 dorobku całej uczelni i były cytowane ponad 2 razy lepiej niż podobne publikacje w tej dyscyplinie" - czytamy w uzasadnieniu nagrody dla UJ CM.

W pozostałych kategoriach nagrodzono: Politechnikę Łódzką, Politechnikę Lubelską, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uniwersytet Warszawski i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla 20 naukowców z UJ
Clinical Research Award dla zespołu naukowców z WBBiB UJ