Spotkanie opłatkowe społeczności akademickiej UJ [ZDJĘCIA]

Kolędą "Wśród nocnej ciszy" rozpoczęło się przedświąteczne spotkanie środowiska akademickiego Krakowa. To wyjątkowe wydarzenie, które tradycyjnie odbyło się w auli Collegium Novum, od lat ma swoje stałe miejsce w kalendarzu najpiękniejszych uniwersyteckich uroczystości.

W środowy wieczór do głównego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego przybyli rektorzy szkół wyższych, przedstawiciele korpusu konsularnego, świata kultury, nauki i sztuki oraz duchowni różnych wyznań. Najstarszą polską uczelnię reprezentowali m.in. prorektorzy, dziekani, członkowie rady uczelni oraz senatu, dyrektorzy szkół doktorskich, kwestor i kanclerz.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak w okolicznościowym wystąpieniu nawiązał do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i podkreślił uniwersalizm tego wyjątkowego okresu. Podzielił się też osobistą refleksją, że będąc nie tak dawno z roboczą wizytą w Chinach, w tamtejszej przestrzeni publicznej widocznych było wiele - jakże nam znanych i bliskich - akcentów bożonarodzeniowych jak choinki, gwiazdy czy postacie św. Mikołaja. Jak mówił, "nawet kończąc obrady, życzyliśmy sobie wesołych świąt, pomyślności w nowym roku, bo taka jest siła i ogromna moc Bożego Narodzenia".

- Zgodnie z polską tradycją chcielibyśmy, aby w wigilijną noc nikt nie był sam i aby jak w kolędzie „ten dzień zwykły, dzień bardzo ciepły choć grudniowy, gasły wszystkie spory”. Mamy przepiękny, typowy dla naszego kraju zwyczaj zostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole dla nieznajomego i samotnego. Pięknie o takiej obcej osobie - jak "o innym, ale naszym ludzkim bracie" - pisał Ryszard Kapuściński. Z kolei znów według Kapuścińskiego, "aby lepiej poznać siebie, trzeba poznać innych, bo to oni są właśnie tym zwierciadłem, w którym my się przeglądamy". Potrzeba wiele empatii i wysiłku, by otworzyć się na drugiego, innego człowieka. Wierzę, że ten świąteczny czas będzie temu sprzyjał - powiedział prof. Wojciech Nowak.

W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził uczestników Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki". W Collegium Novum wybrzmiały kolędy i pastorałki, w tym m.in. "Dzisiaj w Betlejem", "Cicha noc", "Oj maluśki, maluśki" i "Bóg się rodzi".

Na zakończenie przedświątecznego spotkania były metropolita krakowski Stanisław Dziwisz poświęcił przygotowane opłatki, za co wyraził wdzięczność rektor UJ. - Możemy rozpocząć najważniejszy punkt uroczystości, mocno zakorzeniony w polskiej tradycji i wyróżniający się na tle obyczajów bożonarodzeniowych w innych krajach, jakim jest łamanie się opłatkiem. Zanim będziemy składać sobie życzenia, chcę jeszcze na koniec podziękować "Słowiankom" za oprawę artystyczną, a wszystkim za przybycie - dodał prof. Wojciech Nowak.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM