Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego z tytułami Symbol 2019

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego z tytułami Symbol 2019

Projekt mający na celu opracowanie innowacyjnej technologii przeciwdziałającej postępowi choroby zwyrodnieniowej stawów dr hab. Ewy Zuby-Surmy, prof. UJ, Grupa Fotokatalizy prof. Wojciecha Macyka oraz Wydział, Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymały tytuły Symbol 2019. To ogólnopolski medialny program promocyjny prowadzony od 9 lat przez redakcje "Monitora Rynkowego" i "Monitora Biznesu".


"Symbole są wyrazem docenienia dotychczasowych działań i osiągnięć. Honorujemy te firmy i instytucje, których marka stała się reprezentatywna i tożsama z działalnością całej branży. Celem naszym jest, aby pisząc i mówiąc o danej firmie mieć na myśli najlepszą, symboliczną jakość zarządzania i działania. Celem programu jest także umożliwienie zaawansowanej formy promocji firm i instytucji z różnych gałęzi gospodarki i sfery społecznej przez pokazanie na forum ogólnopolskim ich osiągnięć i perspektyw w największych i najpoważniejszych w Polsce dziennikach: 'Rzeczpospolitej' i 'Dzienniku Gazecie Prawnej'" - czytamy na stronie "Monitora Rynkowego".

Głównym założeniem projektu dr hab. Ewy Zuby-Surmy, prof. UJ z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii jest wypracowanie nowych strategii terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, opartych o zmodyfikowane komórki macierzyste o zwiększonym potencjale regeneracyjnym oraz biofunkcjonalizowane rusztowania biomateriałowe zapewniające komórkom środowisko do wzrostu, co zwiększa jednocześnie ich potencjał regeneracyjny. Model przedkliniczny dowiódł, że preparaty komórkowe, które zespół opracował, dają obiecujące efekty pod kątem regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych in vivo. Badacze wyselekcjonowali też najkorzystniejsze podłoża sprzyjające różnicowaniu się komórek mezenchymalnych w kierunku chrząstki i kości. Kolejnym etapem badań będzie opracowanie technologii opartej o pęcherzyki zewnątrzkomórkowe wydzielane przez komórki macierzyste.

Prowadzona przez prof. Wojciecha Macyka Grupa Fotokatalizy, funkcjonująca na Wydziale Chemii, jest rozpoznawalna w całej Polsce. Obecnie liczy blisko 20 osób - zarówno studentów, doktorantów i młodych doktorów z Polski, jak też z innych krajów. Jej kierownik wiele lat poświęcił na badania naukowe za granicą, m.in. we Włoszech czy Japonii, ale przede wszystkim w Niemczech, gdzie zdobywał mistrzowskie szlify i skąd przeszczepił na grunt nauki polskiej innowacyjne spojrzenie na badania dotyczące fotokatalizy. Do zakresu problemów opracowywanych przez zespół należą od niedawna prace związane z polsko-chińskim projektem Sheng, współfinansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki. Głównym celem projektu jest redukcja dwutlenku węgla w układach fotokatalitycznych, a zatem wykorzystanie energii słonecznej do redukcji CO2 i w konsekwencji do syntezy paliwa lub cennych związków organicznych. Opracowywany system będzie naśladował fotosyntezę, czyli układ, w którym energia słoneczna jest konwertowana w energię chemiczną. Przykładem takiego „paliwa słonecznego” może być metanol: w procesie jego spalania można wykorzystać energię zmagazynowaną podczas fotokatalitycznej redukcji dwutlenku węgla.

Fizyka we współpracy z najlepszymi ośrodkami na świecie, najlepszej jakości obserwacje pierwszego obiektu spoza Układu Słonecznego oraz sztuczna inteligencja w medycynie, projektowaniu i grach wideo - tak w skrócie przedstawia się pole zainteresowań badawczych naukowców Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. W Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego prowadzone są badania naukowe z zakresu wszystkich działów współczesnej fizyki doświadczalnej i teoretycznej, a także biofizyki i nauki o materiałach. Niezwykle ważne są też prace realizowane w Obserwatorium Astronomicznym UJ, gdzie prowadzi się badania z wielu dziedzin astronomii i astrofizyki. Z kolei Zakład Technologii Informatycznych zaangażowany jest w tworzenie inteligentnych systemów informatycznych posiadających zdolność uczenia się, pozyskiwania i generowania wiedzy oraz ich praktyczne zastosowanie w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Jury konkursu doceniło także badania naukowe prowadzone w Zakładzie Projektowania i Grafiki Komputerowej. Obejmują takie zagadnienia jak: innowacyjne projektowanie inżynierskie wspomagane komputerowo, języki wizualne, ontologie i wnioskowanie w projektowaniu, grafowa reprezentacja wiedzy i transformacje grafowe, ewolucyjne metody generowania rozwiązań projektowych oraz algorytmy automatycznej hp-adaptacji.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron