Na kampusie UJ powstanie nowoczesna infrastruktura sportowa

Uczelniane Centrum Sportowo-Rekreacyjne niebawem zainauguruje działalność na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach. Studenci będą mieli do dyspozycji m.in. boiska, korty tenisowe, elementy małej architektury oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku.

Wychowanie fizyczne jest nieodzownym elementem kształcenia każdego studenta. Dziś żacy korzystają z infrastruktury Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Ponieważ posiadana baza sportowa nie jest wystarczająca, uczelnia jest zmuszona wynajmować dodatkowe obiekty. Pociąga to za sobą znaczne środki finansowe.

- Na kampusie studiuje prawie połowa naszych studentów. Obiekty sportowe były od samego początku planowane w ramach tej wieloletniej inwestycji, której budowę ukończyliśmy w 2018 roku. Oczywistym było, że w Pychowicach w pierwszej kolejności powstaną budynki dydaktyczne i badawcze. Naturalną koleją rzeczy jest teraz uzupełnienie istniejących tam obiektów o kolejne funkcje. W wyniku podejmowanych działań powstał projekt budowlany kompleksu sportowego, z czasem otrzymaliśmy kolejne wymagane prawem decyzje i zgody, w konsekwencji których we wrześniu zeszłego roku wydano pozwolenie na wykonanie robót budowlanych - wyjaśnia kanclerz UJ Monika Harpula.

W ramach inwestycji - u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej - powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się miejsce na siłownię, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz salę konferencyjną i trybuny z 330 miejscami. W planach są również boiska do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury - siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Całość dopełni układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi.

Działki, na których wyrośnie sportowy kompleks, stanowią obszar o istotnych walorach przyrodniczych, dlatego UJ zlecił dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Dokument przygotowany przez specjalistów z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera zawiera szereg sugestii, które zostaną zrealizowane.

- Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zależy na utrzymaniu walorów ekologicznych. Opracowanie to zakłada liczne kompensacje przyrodnicze, takie jak zbiornik wodny dla rozmnażania płazów, reintrodukcja wybranych gatunków łąk trzęślicowych oraz publicznie dostępne trasy edukacyjne. Dodatkowo w celu powiększenia terenów zielonych pozyskaliśmy od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni 0,5 ha - zapewnia Monika Harpula i dodaje, że uczelnia mocno ograniczyła pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko.

Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany wiosną br. Obiekty mają być gotowe w 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana na początku 2022 roku.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM