Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w "EMBO Reports"

Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w

W czasopiśmie "EMBO Reports" ukazał się artykuł "Heme oxygenase‐1 deficiency triggers exhaustion of hematopoietic stem cells" poświęcony roli oksygenazy hemowej-1 w regulacji hematopoetycznych komórek macierzystych (HSC). Jego współautorami są pracownicy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii.


Naukowcy pokazali, że oksygenaza hemowa-1 (HO-1) ulega ekspresji w komórkach śródbłonka oraz komórkach mezenchymalnych tworzących niszę szpikową, ale w trakcie starzenia się ekspresja HO-1 w niszy szpikowej ulega obniżeniu. Komórki HSC u młodych myszy pozbawionych HO-1 wykazują cechy przedwczesnego starzenia się na poziomie transkryptomu i w modelach funkcjonalnych. Natomiast wszczepienie komórek HSC pozbawionych HO-1 myszom, które posiadają funkcjonalny gen HO-1 przywraca funkcje komórek HSC i odwraca zmiany genetyczne.

Uzyskane wyniki wskazują na nowy mechanizm starzenia się komórek HSC zależny od aktywności HO-1 w komórkach niszy szpikowej.

Autorami artykułu, z którym można zapoznać się na stronie embopress.org, są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (dr Agata Szade, dr Krzysztof Szade, dr Witold Nowak, Izabela Skulimowska, Maciej Cieśla, dr Karolina Bukowska-Straková, dr Neli Kachamakova-Trojanowska, Anna Kusienicka, dr Jacek Kijowski, prof. Alicja Józkowicz i prof. Józef Dulak), Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i EMBL Heidelberg.

Polecamy również
Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego
Una Europa Future University Lab – nowy wymiar kreowania uniwersytetu przyszłości
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Nowoczesna karetka powiększyła flotę Szpitala Uniwersyteckiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj