Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w "EMBO Reports"

W czasopiśmie "EMBO Reports" ukazał się artykuł "Heme oxygenase‐1 deficiency triggers exhaustion of hematopoietic stem cells" poświęcony roli oksygenazy hemowej-1 w regulacji hematopoetycznych komórek macierzystych (HSC). Jego współautorami są pracownicy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

Naukowcy pokazali, że oksygenaza hemowa-1 (HO-1) ulega ekspresji w komórkach śródbłonka oraz komórkach mezenchymalnych tworzących niszę szpikową, ale w trakcie starzenia się ekspresja HO-1 w niszy szpikowej ulega obniżeniu. Komórki HSC u młodych myszy pozbawionych HO-1 wykazują cechy przedwczesnego starzenia się na poziomie transkryptomu i w modelach funkcjonalnych. Natomiast wszczepienie komórek HSC pozbawionych HO-1 myszom, które posiadają funkcjonalny gen HO-1 przywraca funkcje komórek HSC i odwraca zmiany genetyczne.

Uzyskane wyniki wskazują na nowy mechanizm starzenia się komórek HSC zależny od aktywności HO-1 w komórkach niszy szpikowej.

Autorami artykułu, z którym można zapoznać się na stronie embopress.org, są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (dr Agata Szade, dr Krzysztof Szade, dr Witold Nowak, Izabela Skulimowska, Maciej Cieśla, dr Karolina Bukowska-Straková, dr Neli Kachamakova-Trojanowska, Anna Kusienicka, dr Jacek Kijowski, prof. Alicja Józkowicz i prof. Józef Dulak), Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i EMBL Heidelberg.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum