Studenci WPiA UJ zwyciężyli w rundach krajowych konkursu Jessup

W ubiegły weekend zespół studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) osiągnął ogromny sukces, zwyciężając w rundach krajowych konkursu Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition, które odbyły się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. W kwietniu będą reprezentować nasz kraj w międzynarodowym finale, który odbędzie się w USA. Opiekunem drużyny jest dr Przemysław Roguski.

Jessup jest najstarszym i największym konkursem typu moot court symulującym rozprawę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 700 drużyn z ponad 100 państw, w tym 5 z Polski. Kazus konkursowy dotyczy problematyki autonomicznych systemów bojowych, rozwiązywania sporów gospodarczych, sądownictwa międzynarodowego i immunitetów funkcjonariuszy państwa przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Drużyna UJ - w składzie: Roxana Krzyżowska, Bartłomiej Sendor, Justyna Sikora, Joanna Skrzypek i Anna Zymuła - pomyślnie przeszła rundy eliminacyjne i po raz 7. w ciągu ostatnich 8 lat wystąpiła w finale rund krajowych, w którym zmierzyła się z zespołem Uniwersytetu Warszawskiego przed wyśmienitymi sędziami z Polski (Agata Rogalska-Piechota z Ministerstwa Spraw Zagranicznych) i zagranicy (m.in. prof. Tina Goletiani z Gruzji oraz Serhiy Petukhov, były wiceminister sprawiedliwości Ukrainy). Po pasjonującym występie jednogłośną decyzją składu sędziowskiego studenci UJ zostali ogłoszeni zwycięzcami rund krajowych i jako "Polish National Champion" pojadą do Waszyngtonu reprezentować Uniwersytet Jagielloński i Polskę na rundach międzynarodowych, które odbędą się 12-18 kwietnia. Ponadto zespół UJ uzyskał wyróżnienie za najlepsze pisma procesowe.

Opiekunem naukowym zespołu jest dr Przemysław Roguski, asystent w Zakładzie Prawa Międzynarodowego Publicznego WPiA UJ i wieloletni trener drużyn UJ występujących w konkursie Jessup.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum