Przyznano stypendia Fulbrighta. W gronie laureatów badacze z UJ

Znamy już nazwiska polskich studentów, doktorantów i naukowców, którzy w roku akademickim 2020-2021 wyjadą do Stanów Zjednoczonych na stypendium Fulbrighta. Łącznie przyznano je 48 osobom, w tym 6 z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych. Zgodnie z wizją jego inicjatora, amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, jest to narzędzie w budowaniu dialogu i pokojowych relacji między narodami. Program działa dwukierunkowo - również amerykańscy badacze i eksperci mają możliwość przyjazdu i pobytu naukowego w Polsce. Dzięki temu wiele krajowych instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych ma możliwość zaproszenia do współpracy przy swoich projektach specjalistów i wykładowców z USA.

Ze stypendium Fulbright Senior Award (FSA), przeznaczonego dla pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych z polskich jednostek naukowych, skorzysta dr hab. Magdalena Heydel, prof. UJ z Wydziału Polonistyki, która będzie przez 6 miesięcy prowadziła badania naukowe na Uniwersytecie Harvarda, m.in. w archiwum Stanisława Barańczaka. Laureatem FSA został również dr Michał Choiński. Naukowiec z Wydziału Filologicznego w semestrze zimowym 2020/2021 w Uniwersytecie Yale’a zamierza pracować nad tekstami z okresu kolonialnego.

- Będziemy wykorzystywać metody stylometryczne, aby ustalić autorstwo anonimowych tekstów z XVIII wieku i badać zależności między autorami i grupami autorów. W moich badaniach będę wykorzystywał oprogramowanie opracowane m.in. przez dr. hab. Jana Rybickiego z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. hab. Macieja Edera z Instytutu Języka Polskiego PAN. Z obydwoma badaczami współpracuję w Krakowie przy licznych projektach naukowych. Dodatkowo planuję też zainicjować badania w kierunku literatury amerykańskiego Południa, kontynuując mój ostatni projekt książkowy Southern Hyperboles: Metafigurative Strategies of Narration - wyjaśnia dr Michał Choiński.

Rada Stypendiów Zagranicznych J. Williama Fulbrighta przyznała także Fulbright Junior Research Award dla doktorantów. Celem stypendium, trwającego od 6 do 9 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym lub organizacji pozarządowej. W przyszłym roku akademickich do USA uda się czworo młodych naukowców z UJ: Agata Kłosowicz z Wydziału Lekarskiego, Klaudia Muca z Wydziału Polonistyki, Arkadiusz Bochniak z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Robert Siudak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM