Wizyta prof. Massimo Leone na Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniach 24-25 lutego na zaproszenie Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu (IBiDW UJ) na Uniwersytecie Jagiellońskim przebywał prof. Massimo Leone – światowej sławy semiotyk, badacz semiotyki kulturowej i wizualnej, stale zatrudniony na Uniwersytecie Turyńskim oraz Uniwersytecie Szanghajskim.

Prof. Leone posiada podwójny tytuł doktora: z religioznawstwa (Uniwersytet Paryski (Sorbona)) oraz historii sztuki (Uniwersytet we Fryburgu). W swojej pracy naukowej koncentruje się na roli religii we współczesnych kulturach. Massimo Leone jest autorem ośmiu książek i ponad czterystu artykułów z zakresu semiotyki i religioznawstwa, a także redaktorem trzydziestu tomów zbiorowych. Wykładał w Afryce, Azji, Australii, Europie i obu Amerykach. W 2018 roku został laureatem prestiżowego grantu ERC Consolidator.

Przez ostatnie 5 miesięcy przebywał w Polskim Instytucie Studiów Zaawansowanych (PIASt) PAN w Warszawie, gdzie w ramach stypendium prowadził badania dotyczące demokracji i trollingu w komunikacji internetowej.

Podczas wizyty na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Leone dwukrotnie spotkał się ze społecznością akademicką. 24 lutego, wykładem pt. „Semiotic Ideologies of the Face across Religious Cultures”, zainaugurował nowy semestr w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, zaś dzień później, w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, wygłosił wykład pt. „Mediation and Intermediation of the Face in the Digital Imagery”.

Kamila Junik-Łuniewska

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>