Prawie 1,8 miliona złotych uzbierano w ramach akcji #ujdlaszpitala

Wspólnota akademicka UJ pokazała solidarność z zespołem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) i w ramach akcji #ujdlaszpitala zebrała 7-krotnie większą kwotę, niż początkowo zakładano. Za te pieniądze zakupiony zostanie niezbędny sprzęt do walki z koroanawirusem oraz przedmioty codziennego użytku i ochrony osobistej. Jak zapowiadają organizatorzy, datki nadal można wpłacać na specjalne konto.

Cel akcji #ujdlaszpitala, która wystartowała 21 marca, był jasny - uzbierać ponad 268 tys. zł na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku wodoru. Urządzenie w bardzo szybkim czasie dezynfekuje pomieszczenie, do którego trafiają chorzy lub z podejrzeniem zakażenia i znacznie ułatwia pracę personelowi medycznemu. Uniwersytecką kampanię wsparło tysiące darczyńców, dzięki czemu dyrekcja szpitala może zrealizować kolejne, niezbędne zakupy.

Dziś na specjalnym koncie jest już 1 793 221,65 zł. Za te pieniądze do placówki trafi monitor do endoskopów wraz z wyposażeniem - jednorazowymi bronchoskopami i videorurkami intubacyjnymi oraz systemy tzw. ucyfrowienia analogowych aparatów do wykonywania zdjęć przyłóżkowych RTG na dwóch oddziałach - chorób zakaźnych oraz intensywnej terapii, które w momencie przekształcenia szpitala w szpital jednoimienny zostały przeznaczone dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem COVID-19. Reszta kwoty zostanie przeznaczona na przedmioty codziennego użytku i ochrony osobistej, których brakuje w szpitalach w całym kraju: kombinezony jałowe tyvek, fartuchy chirurgiczne wielorazowe i fartuchy pełnobarierowe jednorazowe, na maski chirurgiczne trójwarstwowe, półmaski filtrujące ffp2/ffp3/n95, okulary gogle ochronne, przyłbice oraz rękawice diagnostyczne.

- Po kilkunastu dniach tej wspaniałej akcji wiemy, że kupimy znacznie więcej sprzętu, niż planowaliśmy. Nigdy nie czułem, że Szpital Uniwersytecki jest tak blisko Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uniwersytet tak mocno związany ze szpitalem. Za okazane serce, pomoc i za danie nam szansy do toczenia równej walki z przeciwnikiem, którego nie widzimy, a który codziennie nas atakuje, bardzo serdecznie dziękuję - powiedział dyrektor SU Marcin Jędrychowski w specjalnym nagraniu, które można zobaczyć poniżej.

Mimo że już osiągnięto cel zbiórki, wciąż można przekazywać datki na zakup kolejnych środków ochrony osobistej. Wpłat należy dokonać, korzystając z tych danych: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków, Bank Gospodarstwa Krajowego 85 1130 1150 0012 1143 8620 0006 z dopiskiem UJDLASZPITALA.

Zobacz video galerię
Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim