Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Muzeum UJ zachęca do wirtualnego zwiedzania swoich wnętrz

Muzeum UJ zachęca do wirtualnego zwiedzania swoich wnętrz

Od 12 marca instytucje kultury, z uwagi na pandemię koronawirusa oraz wprowadzone w związku z nią ograniczenia, musiały tymczasowo zawiesić działalność. Dyrekcja Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, które zastosowały się do zaleceń władz i ten trudny czas spędzają w domach. Zabytkowe wnętrza Collegium Maius wciąż można zwiedzać.


"Nie mogąc gościć Państwa w szacownych murach Collegium Maius, przygotowujemy program, który pozwoli zbliżyć się Wam do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego bez wychodzenia z domu. Nasze działania nie ustają. W nowej, wirtualnej rzeczywistości realizujemy założone cele, starając się wypracować nowy model zdalnej współpracy. Efekty tych działań będą wkrótce widoczne" - poinformowała dyrekcja placówki.

Na facebookowym profilu Muzeum UJ Collegium Maius w ostatnich dniach zaprezentowano pokaźną kolekcję portretów profesorów najstarszej polskiej uczelni, przybliżono dzieje Ogrodu Profesorskiego i przedstawiono sylwetkę wybitnego matematyka prof. Stefana Banacha. Pracownicy przygotowali także wiele ciekawostek historycznych, w tym m.in. o planach budowy uniwersytetu w podkrakowskim Kazimierzu czy dbaniu o higienę w średniowieczu. Ponadto osoby śledzące profil Muzeum UJ mogły wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Uniwersyteckie muzeum mieści się w Collegium Maius - najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce, usytuowanym u zbiegu ulic św. Anny i Jagiellońskiej. To właśnie w nim król Władysław Jagiełło wysłuchał wykładu inauguracyjnego w 1400 roku, na wykłady uczęszczał Mikołaj Kopernik a Jan Paweł II odbierał doktorat honoris causa.

Na stałą ekspozycję Muzeum UJ składają się zabytkowe wnętrza, które niegdyś służyły profesorom i studentom. Zwiedzimy tu m.in. librarię (bibliotekę), stubę communis (dawną jadalnię), skarbiec, pokoje profesorskie, mieszkanie związanego z uczelnią św. Jana Kantego czy aulę, w której prezentowany jest cenny zbiór malarstwa. W tzw. pokoju Kopernika mieści się unikatowy zespół instrumentów astronomiczno-astrologicznych z 2 połowy XV wieku oraz arabskie astrolabium z 1054 roku. W skarbcu przechowywane są m.in. insygnia rektorskie: berła z XV wieku, łańcuch i pierścienie. Szczególne miejsce zajmuje tzw. Globus Jagielloński z początku XVI wieku, pierwszy znany globus, na którym umieszczono odkrytą właśnie Amerykę.

Dużą atrakcją wśród turystów jest grający zegar na dziedzińcu Collegium Maius. System komputerowy uruchamia pochód postaci historycznych i towarzyszący mu motyw muzyczny, który jest fragmentem „muzyki" dworskiej z tabulatury Jana z Lublina, datowany na połowę XVI wieku i instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur. W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

Najnowsze nabytki w zbiorach placówki to pamiątki związane z reżyserem Andrzej Wajdą - w tym nagrody, medale i wyróżnienia za jego działalność artystyczną, kulturalną i społeczną - złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal noblowski Wisławy Szymborskiej.

Muzeum realizuje cykl edukacyjnych wystaw interaktywnych, odbywają się tu także wystawy czasowe. Po zwiedzaniu można odpocząć w otwartym od końca kwietnia do końca października Ogrodzie Profesorskim.

Polecamy również
Piąta edycja Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"
Nowoczesne urządzenie do diagnostyki SARS-CoV-2 już w Krakowie
Prawie 1,8 miliona złotych uzbierano w ramach akcji #ujdlaszpitala
Apel KRASP w związku z wyborami prezydenckimi

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj