Muzeum UJ zachęca do wirtualnego zwiedzania swoich wnętrz

Od 12 marca instytucje kultury, z uwagi na pandemię koronawirusa oraz wprowadzone w związku z nią ograniczenia, musiały tymczasowo zawiesić działalność. Dyrekcja Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, które zastosowały się do zaleceń władz i ten trudny czas spędzają w domach. Zabytkowe wnętrza Collegium Maius wciąż można zwiedzać.

"Nie mogąc gościć Państwa w szacownych murach Collegium Maius, przygotowujemy program, który pozwoli zbliżyć się Wam do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego bez wychodzenia z domu. Nasze działania nie ustają. W nowej, wirtualnej rzeczywistości realizujemy założone cele, starając się wypracować nowy model zdalnej współpracy. Efekty tych działań będą wkrótce widoczne" - poinformowała dyrekcja placówki.

Na facebookowym profilu Muzeum UJ Collegium Maius w ostatnich dniach zaprezentowano pokaźną kolekcję portretów profesorów najstarszej polskiej uczelni, przybliżono dzieje Ogrodu Profesorskiego i przedstawiono sylwetkę wybitnego matematyka prof. Stefana Banacha. Pracownicy przygotowali także wiele ciekawostek historycznych, w tym m.in. o planach budowy uniwersytetu w podkrakowskim Kazimierzu czy dbaniu o higienę w średniowieczu. Ponadto osoby śledzące profil Muzeum UJ mogły wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Uniwersyteckie muzeum mieści się w Collegium Maius - najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce, usytuowanym u zbiegu ulic św. Anny i Jagiellońskiej. To właśnie w nim król Władysław Jagiełło wysłuchał wykładu inauguracyjnego w 1400 roku, na wykłady uczęszczał Mikołaj Kopernik a Jan Paweł II odbierał doktorat honoris causa.

Na stałą ekspozycję Muzeum UJ składają się zabytkowe wnętrza, które niegdyś służyły profesorom i studentom. Zwiedzimy tu m.in. librarię (bibliotekę), stubę communis (dawną jadalnię), skarbiec, pokoje profesorskie, mieszkanie związanego z uczelnią św. Jana Kantego czy aulę, w której prezentowany jest cenny zbiór malarstwa. W tzw. pokoju Kopernika mieści się unikatowy zespół instrumentów astronomiczno-astrologicznych z 2 połowy XV wieku oraz arabskie astrolabium z 1054 roku. W skarbcu przechowywane są m.in. insygnia rektorskie: berła z XV wieku, łańcuch i pierścienie. Szczególne miejsce zajmuje tzw. Globus Jagielloński z początku XVI wieku, pierwszy znany globus, na którym umieszczono odkrytą właśnie Amerykę.

Dużą atrakcją wśród turystów jest grający zegar na dziedzińcu Collegium Maius. System komputerowy uruchamia pochód postaci historycznych i towarzyszący mu motyw muzyczny, który jest fragmentem „muzyki" dworskiej z tabulatury Jana z Lublina, datowany na połowę XVI wieku i instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur. W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

Najnowsze nabytki w zbiorach placówki to pamiątki związane z reżyserem Andrzej Wajdą - w tym nagrody, medale i wyróżnienia za jego działalność artystyczną, kulturalną i społeczną - złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal noblowski Wisławy Szymborskiej.

Muzeum realizuje cykl edukacyjnych wystaw interaktywnych, odbywają się tu także wystawy czasowe. Po zwiedzaniu można odpocząć w otwartym od końca kwietnia do końca października Ogrodzie Profesorskim.

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych

Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ