Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowoczesne urządzenie do diagnostyki SARS-CoV-2 już w Krakowie

Nowoczesne urządzenie do diagnostyki SARS-CoV-2 już w Krakowie

Ponad 1400 testów na dobę - aż tyle wynosi maksymalna przepustowość superwydajnego analizatora Cobas 6800, który wczoraj w godzinach wieczornych został uruchomiony w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU). Ma to w sposób istotny przyspieszyć tempo odpowiadania na potrzeby, ponieważ próbki osób potencjalnie chorych napływają z całego województwa.


- To olbrzymi sukces, uzyskany dzięki współpracy dwóch laboratoriów Szpitala Uniwersyteckiego: mikrobiologicznego i diagnostycznego. Udało nam się wprowadzić procedury, które pozwalają na zupełnie automatyczne wykonywanie testów. Dodatkowo ich wyniki będą widoczne w systemie elektronicznym, co przyśpieszy proces ich wydawania - podkreśla Marcin Jędrychowski, dyrektor SU i dodaje, że urządzenie marki Roche dotarło do Krakowa dzięki temu, że placówka, którą kieruje, jest jednym z jej najistotniejszych partnerów tego producenta w Polsce.

Aparatura może dziennie wykonywać do 1,4 tys. testów, a jednorazowo - do 100. Urządzenie całkowicie automatycznie wykonuje testy, które są widoczne w systemie elektronicznym i będzie szczególnie przydatne w przypadku weryfikacji próbek dużych grup, np. 100 osób pozostających w kwarantannie.

Dzięki nowemu urządzeniu placówka zbada próbki m.in. grupy osób w kwarantannie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym przy ul. Wielickiej w Krakowie oraz pracowników i pacjentów szpitala w Bochni. Równocześnie będzie prowadziła testy dotychczasową metodą, która jest półautomatyczna i posłuży do badań mniejszych partii materiału.

Fot.: Archiwum SU

Polecamy również
Naukowcy apelują o ochronę biomedycyny przed konsekwencjami fałszywych obietnic
Nie żyje prof. Stanisław Grodziski
Prof. Krzysztof Pyrć: Koronawirusy zmieniają się stosunkowo powoli
Nie żyje Jerzy Pilch. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj