Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piąta edycja Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"

Piąta edycja Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i

4 kwietnia uczniowie napisali próbną maturę z chemii przygotowaną przez Wydział Chemii UJ i „Dziennik Polski”. W związku z występującym obecnie zagrożeniem epidemiologicznym organizatorzy musieli niestety zrezygnować z przeprowadzenia sprawdzianu w tradycyjnej formie w auli Auditorium Maximum UJ. Maturę próbną, przeprowadzoną w formie zdalnej, podjęło się napisać 3338 uczestników.

 

W czasie ostatnich przygotowań do matury organizatorzy wydarzenia nie pozostawili jednak uczniów samych. Każdy, kto zarejestrował się wcześniej na sprawdzian, mógł dzisiaj pobrać z profilu "Ostatni Dzwonek przed Maturą” – warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ na Fecebooku arkusz próbnej matury.  O godzinie 12.00 na stronie "Dziennika Polskiego" pojawiły się rozwiązania arkusza, natomiast o 13.00 na wspomnianym profilu autorzy pytań przeprowadzili webinarium, w czasie którego omówili całość arkusza oraz zwrócili uwagę na najczęściej popełniane błędy.

Autorami arkusza jak co roku byli dr Michał Płotek i dr Karol Dudek-Różycki z Wydziału Chemii UJ oraz mgr Tomasz Wichur z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Arkusze zostały przygotowane w formie najlepiej odzwierciedlającej stopień trudności oraz wymagania, z którymi przyjdzie się zmierzyć maturzystom w dniu egzaminu maturalnego z chemii. Z pierwszych komentarzy uzyskanych w czasie webinarium oraz w czasie rozmów telefonicznych (autorzy odpowiadali na pytania również telefonicznie) wynika, że najtrudniejsze okazało się zadanie obliczeniowe nr 13. Należało w nim obliczyć pH roztworu, w którym znajdowały się 2 kwasy –chlorowodorowy i fluorowodorowy. Problemy sprawiło również zadanie dotyczące krakingu (zadanie nr 16), w którym pojawiła się dość długa informacja wprowadzająca oraz zadanie dotyczące próby jodoformowej (zadanie nr 23).

- Żałujemy, że w tym roku nie mogliśmy ponownie spotkać się z grupą ponad 1000 maturzystów w Auditorium Maximum UJ. Musieliśmy zmienić formę matury próbnej, ale dzięki temu zdołaliśmy pomóc zdecydowanie większej grupie uczniów. Na maturę zapisało się bowiem 3338 osób. Za wszystkich maturzystów trzymamy kciuki i wierzymy, że każdy dostanie się na swoje wymarzone studia. Wierzy również, że wśród tej grupy maturzystów znajdzie się liczne grono, które zdecyduje się studiować na kierunkach oferowanych przez Wydział Chemii UJ: chemii, chemii medycznej oraz chemii zrównoważonego rozwoju. Sami jesteśmy absolwentami chemii, ale przede wszystkim pasjonatami tego przedmiotu i możemy zapewnić, że studia chemiczne to 5 lat, czasami oczywiście intensywnej, ale przede wszystkim bardzo ciekawej nauki oraz sprawiającej mnóstwo satysfakcji pracy w nowoczesnych laboratoriach Wydziału Chemii UJ.  Studia chemiczne otwierają szeroko drzwi do pracy w wielu firmach i instytucjach działających nie tylko w branży chemicznej, ale również medycznej, farmaceutycznej i wielu innych - mówią organizatorzy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wydziału Chemii UJ na stronie (chemia.uj.edu.pl), a w razie wątpliwości służymy radą i wsparciem pod numerem 12 686 2587 i pod adresem e-mail maturauj@chemia.uj.edu.pl.

Uwaga! Jeśli nie mogliście wziąć udziału w próbnej maturze to zapraszamy na profil "Ostatni Dzwonek przed Maturą"– warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ, na którym znajdziecie link do arkusza próbnej matury oraz webinaria omawiające arkusz.

tekst: Michał Płotek

Polecamy również
Naukowcy apelują o ochronę biomedycyny przed konsekwencjami fałszywych obietnic
Nie żyje prof. Stanisław Grodziski
Prof. Krzysztof Pyrć: Koronawirusy zmieniają się stosunkowo powoli
Nie żyje Jerzy Pilch. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj