Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piąta edycja Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"

Piąta edycja Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"

4 kwietnia uczniowie napisali próbną maturę z chemii przygotowaną przez Wydział Chemii UJ i „Dziennik Polski”. W związku z występującym obecnie zagrożeniem epidemiologicznym organizatorzy musieli niestety zrezygnować z przeprowadzenia sprawdzianu w tradycyjnej formie w auli Auditorium Maximum UJ. Maturę próbną, przeprowadzoną w formie zdalnej, podjęło się napisać 3338 uczestników.

 

W czasie ostatnich przygotowań do matury organizatorzy wydarzenia nie pozostawili jednak uczniów samych. Każdy, kto zarejestrował się wcześniej na sprawdzian, mógł dzisiaj pobrać z profilu "Ostatni Dzwonek przed Maturą” – warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ na Fecebooku arkusz próbnej matury.  O godzinie 12.00 na stronie "Dziennika Polskiego" pojawiły się rozwiązania arkusza, natomiast o 13.00 na wspomnianym profilu autorzy pytań przeprowadzili webinarium, w czasie którego omówili całość arkusza oraz zwrócili uwagę na najczęściej popełniane błędy.

Autorami arkusza jak co roku byli dr Michał Płotek i dr Karol Dudek-Różycki z Wydziału Chemii UJ oraz mgr Tomasz Wichur z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Arkusze zostały przygotowane w formie najlepiej odzwierciedlającej stopień trudności oraz wymagania, z którymi przyjdzie się zmierzyć maturzystom w dniu egzaminu maturalnego z chemii. Z pierwszych komentarzy uzyskanych w czasie webinarium oraz w czasie rozmów telefonicznych (autorzy odpowiadali na pytania również telefonicznie) wynika, że najtrudniejsze okazało się zadanie obliczeniowe nr 13. Należało w nim obliczyć pH roztworu, w którym znajdowały się 2 kwasy –chlorowodorowy i fluorowodorowy. Problemy sprawiło również zadanie dotyczące krakingu (zadanie nr 16), w którym pojawiła się dość długa informacja wprowadzająca oraz zadanie dotyczące próby jodoformowej (zadanie nr 23).

- Żałujemy, że w tym roku nie mogliśmy ponownie spotkać się z grupą ponad 1000 maturzystów w Auditorium Maximum UJ. Musieliśmy zmienić formę matury próbnej, ale dzięki temu zdołaliśmy pomóc zdecydowanie większej grupie uczniów. Na maturę zapisało się bowiem 3338 osób. Za wszystkich maturzystów trzymamy kciuki i wierzymy, że każdy dostanie się na swoje wymarzone studia. Wierzy również, że wśród tej grupy maturzystów znajdzie się liczne grono, które zdecyduje się studiować na kierunkach oferowanych przez Wydział Chemii UJ: chemii, chemii medycznej oraz chemii zrównoważonego rozwoju. Sami jesteśmy absolwentami chemii, ale przede wszystkim pasjonatami tego przedmiotu i możemy zapewnić, że studia chemiczne to 5 lat, czasami oczywiście intensywnej, ale przede wszystkim bardzo ciekawej nauki oraz sprawiającej mnóstwo satysfakcji pracy w nowoczesnych laboratoriach Wydziału Chemii UJ.  Studia chemiczne otwierają szeroko drzwi do pracy w wielu firmach i instytucjach działających nie tylko w branży chemicznej, ale również medycznej, farmaceutycznej i wielu innych - mówią organizatorzy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wydziału Chemii UJ na stronie (chemia.uj.edu.pl), a w razie wątpliwości służymy radą i wsparciem pod numerem 12 686 2587 i pod adresem e-mail maturauj@chemia.uj.edu.pl.

Uwaga! Jeśli nie mogliście wziąć udziału w próbnej maturze to zapraszamy na profil "Ostatni Dzwonek przed Maturą"– warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ, na którym znajdziecie link do arkusza próbnej matury oraz webinaria omawiające arkusz.

tekst: Michał Płotek

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron