Dominika Werońska triumfatorką pierwszego konkursu CG 3MT JU

W ubiegły piątek po raz pierwszy w Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się uczelniany finał konkursu dla doktorantów Coimbra Group 3-Minute-Thesis Jagiellonian University (CG 3MT JU). Z uwagi na sytuację epidemiologiczną uczestnicy rywalizowali zdalnie. Zwyciężyła Dominika Werońska, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych.

Reguły konkursów 3 Minute Thesis, organizowanych na całym świecie pod tą nazwą, zostały opracowane w 2008 roku na Uniwersytecie Queensland w Australii. Od 2017 roku Coimbra Group - sieć najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Europie - przeprowadza finał konkursu 3MT podczas swojego corocznego walnego zgromadzenia.

Celem konkursu CG 3MT JU jest przedstawienie przez doktorantów w sposób zrozumiały nie tylko dla specjalistów, koncepcji swoich prac badawczych podczas 3-minutowej prezentacji w języku angielskim z użyciem tylko jednego slajdu. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziano atrakcyjne nagrody: m.in. wyjazdy na miesięczne staże naukowo-badawcze do wybranego uniwersytetu zrzeszonego w Coimbra Group. Ponadto zwycięzca CG 3MT JU ma szansę reprezentować Uniwersytet Jagielloński podczas międzynarodowego finału konkursu w jednej z uczelni CG. Tegoroczny finał zaplanowany został na czerwiec br. w Uniwersytecie Montpelier, jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z pandemią, odbędzie się on najprawdopodobniej w innym terminie.

Finał konkursu w UJ przeprowadzony został w formie zdalnej. Wzięło w nim udział 9 uczestników wyłonionych w eliminacjach, które odbyły się w marcu br. Po pierwszym etapie finaliści wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach z zakresu sztuki prezentacji oraz językowego przygotowania wystąpień publicznych. Poprowadziły je dr Aneta Lipińska z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz dr Monika Stawicka z Jagiellońskiego Centrum Językowego. Zwyciężyła Dominika Werońska, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, która zaprezentowała swoją koncepcję pracy badawczej zatytułowaną Mapping Literature. Where Sciences and Humanities meet. Drugie miejsce przypadło Julii Ząber ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych za prezentację Small molecules in immunotherapy. Trzecie miejsce ex aequo zdobyły Anitha Ravishankar z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Simona Sienkiewicz z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian, dr Monika Stawicka oraz Paweł Kupis, prezes Towarzystwa Doktorantów UJ.

Patronat nad konkursem objął rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Współorganizatorem wydarzenia było Towarzystwo Doktorantów UJ. Nad organizacją czuwali również przedstawiciele UJ w Coimbra Group: prof. Dorota Malec, dr Aneta Lipińska, przedstawiciel UJ w grupie roboczej CG Doctoral Studies oraz Dorota Maciejowska, przedstawiciel UJ w CG i przewodnicząca grupy CG Academic Echange and Mobility. W zakresie kompetencji językowych i sztuki prezentacji pieczę sprawowała dr Monika Stawicka.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum