Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania studenta UJ CM nad koronawirusem docenione przez prestiżowe czasopismo

Badania studenta UJ CM nad koronawirusem docenione przez prestiżowe czasopismo

Praca współautorstwa Michała Daniluka, studenta Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego CM UJ, została opublikowana na blogu Cutting Edge, związanym z czasopismem naukowym British Journal of Surgery. Publikacja o tytule “A Review of Peri-operative Precautions While Managing the SARS-CoV-2 Infected Patient” poświęcona jest problematyce rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na terenie szpitali.

Jak czytamy w artykule, choć głównym sposobem transmisji wirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 jest dotyk oraz kropelki wydzielane podczas kaszlu i kichania, wirus utrzymuje się również w drobnej mgiełce (aerozolu), która powstaje podczas oddychania. W takiej firmie wirus może przetrwać o wiele dłużej i przenosić się na większe odległości niż w przypadku kropelek. Chociaż nie dowiedziono jeszcze, że taka forma przenoszenia wirusa ma znaczący wpływ na zwiększenie ilości zachorowań w przestrzeni publicznej, stanowi ona jednak czynnik zwiększonego ryzyka w przypadku szpitali.

Autorzy publikacji, wśród których znajdują się również Antonio M. Lacy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Tomasz G. Rogula i Antoni M. Szczepanik z Collegium Medicum UJ, przyjrzeli się procedurom wykorzystywanym przez szpitale na całym świecie w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Ich praca będzie stanowić analizę podejmowanych przez szpitale działań, co umożliwi stworzenie szeregu rekomendacji oraz wytycznych zwiększających bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Z całością artykułu można zapoznać się na blogu Cutting Edge.

Polecamy również
Kolejny sukces studentów WPiA UJ w międzynarodowym konkursie
Kilkunastu młodych badaczy z UJ ze stypendiami ministra nauki
Socjologowie z UJ organizują pomoc dla domów pomocy społecznej
Manifest Una Europa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj