Szpital Uniwersytecki dostał nowoczesną karetkę ratunkową

W ubiegły piątek Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) otrzymał pierwszą z dwóch karetek przyznanych w ramach pomocy Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Ambulans jest przystosowany do bezpiecznego niesienia pomocy osobom zarażonym COVID-19. Posiada także wyposażenie w pełni zgodne z wymaganiami Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł.

Uroczyste wręczenie pojazdu odbyło się w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym (KPR). Uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałkowie Tomasz Urynowicz i Łukasz Smółka, dyrektor SU Marcin Jędrychowski oraz dr n. med. Małgorzata Popławska dyrektorka KPR. - Będzie to karetka dedykowana do realizacji terapii pozaustrojowych. Jest to bez wątpienia rozwiązanie nowatorskie, które do tej pory w kraju istnieje w bardzo niewielu miejscach i mam nadzieję, że przyczyni się w istotny sposób się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów - podkreśla Marcin Jędrychowski.

Na pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przeznaczono 120 mln zł ze środków funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz wkładu z budżetu centralnego. W ramach całego pakietu 45 szpitali i jednostek zdrowia z Małopolski otrzyma łącznie 50 karetek, sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, urządzenia i środki do dezynfekcji, aparaturę do wyposażenie laboratoriów czy testy na badania w kierunku SARS-COV-2. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Fot. Archiwum SU

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych