Manifest Una Europa

Osiem wiodących europejskich uczelni badawczych zjednoczyło się w celu stworzenia związku uniwersytetów Una Europa: Uniwersytet Jagielloński, Freie Universität Berlin, Alma Mater Studiorum Università di Bologna, University of Edinburgh, Helsingin Yliopisto, KU Leuven, Universidad Complutense de Madrid oraz Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Nasze instytucje kształcą obywateli Europy od prawie 1000 lat. Razem uczymy ponad 400 000 studentów.

Una Europa dąży do stworzenia uniwersytetu przyszłości - prawdziwie europejskiego międzyuczelnianego środowiska, budowanego na potencjale i mocnych stronach swoich partnerów.

Co przez to rozumiemy? Oto nasz Manifest o uniwersytecie przyszłości:

Wierzymy w uniwersytet, który:

1. Jest zasobem wiedzy, idei i wartości, swobodnie ewoluującym ponad barierami przestrzennymi i czasem.
  2. Jest domem, za który jesteśmy odpowiedzialni jako społeczność podzielająca jego ideały i przyczyniająca się do ich realizacji.
  3. Jest tworzony przez społeczeństwo i dla społeczeństwa, dlatego jest ważny, wywierający wpływ, a jego działania charakteryzują się wysoką jakością.
  4. Jest otwarty na przyszłość, czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń, które stanowią fundament do tworzenia innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań.
  5. Jest zwierciadłem ludzkości w całej jej różnorodności, odzwierciedlającym różne kultury, języki oraz zwyczaje.
  6. Jest w pełni niezależny, kształtując własne standardy z dystansem do przemijających trendów.
  7. Jest gotowy podjąć wyzwania współczesnego świata, którego los zależy od wykształconych obywateli.
  8. Jest laboratorium tu i teraz, gdzie kreatywność i prowadzone badania uwalniają ukryty potencjał jutra.
  9. Jest intelektualną rozrywką dla krytycznych umysłów, które rozwijają się zgodnie ze swoimi aspiracjami.
  10. Jest siłą napędową, zmieniającą edukację i kształtującą lepszą wspólną przyszłość.

Tym, co łączy i inspiruje naszych partnerów, jest tradycja i zaangażowanie we wspólne tworzenie uniwersytetu przyszłości, zgodnie z założeniami Manifestu. Więcej informacji o naszych ambicjach i planach można znaleźć na nowej stronie Una Europa oraz @UNA_Europa.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM