Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego publikują w Redox Biology

W czasopiśmie "Redox Biology" ukazał się artykuł autorstwa pracowników i doktorantów Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ), Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Wydziału Chemii UJ. Praca dotyczy zmian w paramagnetomie - populacji tkankowych centrów paramagnetycznych - mysiej wątroby, w której pod wpływem efektu fotodynamicznego doszło do powstania zmian ischemicznych i jałowej nekrotyzacji tkanki.

Artykuł to wynik udanej współpracy osób reprezentujących różne dziedziny nauk biologicznych i chemicznych, stąd też różnorodność technik i podejść metodycznych zaprezentowanych w części eksperymentalnej. Założeniem pracy było pokazanie biologicznej wieloaspektowości powstawania martwicy niedokrwiennej z wykorzystaniem opracowanego na WBBiB UJ modelu nekrozy jałowej, wywołanej pro-lekiem aktywowanym światłem (pochodną chlorofilu - fotouczulacza feoforbidu cynkowego).

Ponieważ spodziewano się przede wszystkim zmian w proporcjach i składzie wątrobowych wolnych rodników, wiodącą techniką badawczą była spektroskopia EPR. Metoda ta umożliwia pomiary centów paramagnetycznych (m.in. jonów metali przejściowych) in situ oraz tzw. pułapkowanie spinowe. Badania opisane w artykule obejmowały również oznaczenia (immuno)histochemiczne, a także komputerową analizę obrazu (przepływ krwi w narządzie). Zastosowane techniki badawcze umożliwiły detekcję zmian w obrębie wątrobowych paramagnetycznych kompleksów miedzi.

Watro dodać, że wątroba jest głównym magazynem miedzi w organizmie, a zawartość tego pierwiastka w ludzkim organie wynosi aż do 55 mikrogramów na gram suchej masy tkanki. Ważna zaletą pracy jest opisanie niechirurgicznego sposobu wywołania nekrozy niedokrwiennej in vivo i następnie porównanie tak uszkodzonej tkanki z nieuszkodzoną częścią tego samego organu.

Koszty publikacji artykułu pokryło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach pilotażowego programu otwartego Elsevier. Pełna wersja pracy Electron paramagnetic resonance spectroscopy reveals alterations in the redox state of endogenous copper and iron complexes in photodynamic stress-induced ischemic mouse liver jest dostępna TUTAJ.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM