Socjologowie z UJ organizują pomoc dla domów pomocy społecznej

Pracownicy Zakładu Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wsparciu studentów wyszli z inicjatywą zorganizowania akcji Solidarni z Seniorami - wsparcie krakowskich Domów Pomocy Społecznej w czasie epidemii. Celem zbiórki są nie tylko przedmioty związane z walką z koronawirusem, ale także tablety, gry planszowe czy rośliny.

Instytut Socjologii UJ prowadząc kierunek praca socjalna, od lat jest wspierany przez pracowników i mieszkańców krakowskich domów pomocy społecznej, którzy pomagają studentom zrozumieć, na czym polega pomoc drugiemu człowiekowi i jak należy jej udzielać. Pandemia koronawirusa SARS-CovV-2 sprawiła, że wsparcia potrzebuje druga strona.

Jako pierwsze z inicjatywą pomocy DPS-om wyszły studentki I roku pracy socjalnej, które zdecydowały się nagrać specjalne pozdrowienia i opowiadania. Miały one umilić czas mieszkańcom będącym w izolacji. Zdaniem inicjatorek taki rodzaj treści jest potrzebny, ponieważ jest czymś na kształt odwiedzin, które ze względu na ryzyko epidemiologiczne musiały przyjąć znacznie inny wymiar i formę.

"O sytuacji DPS-ów w czasie epidemii mówi się bardzo dużo. Ich mieszkańcy to najczęściej osoby w największej grupie ryzyka ze względu na wiek i choroby, z którymi się borykają. W związku z tym dla własnego bezpieczeństwa pozostają w zamknięciu. Przed epidemią dla wielu z nich nieodłączną częścią dnia były zakupy, spacery czy spotkania z bliskimi. Dziś jest to niemożliwe, przez co jest im szczególnie trudno" - napisały organizatorki akcji na Facebooku.

Obecnie dzięki wsparciu pracowników Zakładu Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii UJ pomoc ma być udzielona w zdecydowanie większym zakresie, a do akcji może przyłączyć się każdy. Lista rzeczy, które można przekazać krakowskim DPS-om, jest długa. Potrzebne są m.in. środki ochrony indywidualnej - maski chirurgiczne jednorazowe, maski z filtrem FFP3, kombinezony barierowe, fartuchy barierowe, ochraniacze na buty wysokie, ubrania jednorazowe chirurgiczne oraz środki do dezynfekcji rąk i powierzchni. Organizatorzy proszą również o sprawne smartfony i tablety, które umożliwią podopiecznym wideorozmowy z najbliższymi, prasę kolorową, krzyżówki, gry planszowe czy rośliny na taras.

Wszystkie przedmioty należy przynieść do Instytutu Socjologii UJ, który mieści się przy ul. Grodzkiej 52 w Krakowie. Obok portierni znajduje się specjalny pojemnik na dary. Organizatorzy akcji liczą, że szybko się zapełni.

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum