Kolejny sukces studentów WPiA UJ w międzynarodowym konkursie

Drużyna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) znalazła się w grupie 7 najlepszych uczelni na świecie w konkursie Nuremberg Moot Court. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 65 studenckich zespołów z 40 krajów.

Nuremberg Moot Court jest corocznie organizowany przez International Nuremberg Principles Academy we współpracy z Friedrich-Alexander University Erlangen Nurnberg. Konkurs ten porusza zagadnienia związane z międzynarodowym prawem karnym i stanowi symulację postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Składa się z dwóch części: ustnej i pisemnej, w których drużyny zobowiązane są do przesłania memorandum prokuratora oraz obrońcy. Tegoroczny kazus poruszał zagadnienia m.in. deportacji, zbrodni przeciwko ludzkości i zmian klimatycznych.

Pierwotnie część ustna, opierająca się na symulacji rozprawy sądowej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, miała się odbyć w lipcu w słynnej sali Sądowej nr 600, w której prowadzony był proces norymberskie, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie Organizatorzy zdecydowali o zakończeniu konkursu na etapie pisemnym.

Drużyna WPiA UJ - w składzie Krystyna Mokrzycka, Ewa Pabian, Agnieszka Zając, Patrycja Kowalcze i Kacper Koman - ponownie uzyskała bardzo wysokie noty w szczególności za analizę prawną, jakość argumentów oraz strukturę obu przygotowanych pism procesowych. Trenerem zespołu był dr Paweł Czarnecki z Katedry Postępowania Karnego UJ.

To kolejny sukces studentów WPiA UJ na arenie międzynarodowej. W marcu br. Jagiellonian University Mediation Team wygrał najstarszy konkurs mediacyjny na świecie - INADR International Law School Mediation Tournament w Chicago, a miesiąc wcześniej reprezentanci UJ zajęli 3. miejsce w konkursie mediacji gospodarczej organizowanym przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO