Wirusolog z MCB UJ wiceprezesem zespołu ds. COVID-19 w PAN

Monitorowanie przebiegu epidemii w Polsce, analizowanie możliwych scenariuszy i formułowanie zaleceń oraz nawiązanie współpracy z podobnymi grupami w innych krajach - to główne zadania eksperckiego zespołu doradczego ds. COVID-19, który powołano w Polskiej Akademii Nauk (PAN). Wszystko po to, by skutecznie stawić czoła koronawirusowi SARS-CoV-2.

Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję sekretarza powierzono dr Anecie Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostali członkowie nowo powołanego gremium to: prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny). W pracach grupy będą mogli brać udział inni zaproszeni eksperci.

Eksperci będą monitorować przebieg epidemii w Polsce i analizować możliwe scenariusze. Nawiążą też współpracę z podobnymi grupami w innych krajach. Zespół zajmie się też przygotowaniem dokumentów merytorycznych podsumowujących doświadczenia kolejnych etapów walki z epidemią COVID-19 w Polsce oraz opracuje zalecenia odnośnie gotowości do stawienia czoła nowej fali epidemii COVID-19 lub pojawieniu się nowego wariantu SARS-CoV-2 o zmienionej zjadliwości lub zakaźności.

Grupa zakończy swoją pracę 31 grudnia 2021 roku. Członkowie nie pobierają wynagrodzenia.

Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera
Są pierwsze efekty prac termomodernizacyjnych budynków UJ CM
Społeczność akademicka UJ reaguje na kryzys klimatyczny
Astronomowie z UJ badają jasność gwiazd podwójnych [WIDEO]