Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór

W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór

Szkolenie lawinowe, baza ratownicza na wysokości, hipotermia i odmrożenia, ratownictwo jaskiniowe - to tylko wybrane zagadnienia, które będą poruszane na zajęciach nowego kierunku studiów podyplomowych prowadzonego przez Medyczne Centrum Szkolenia Podyplomowego UJ CM. To jedyne w Polsce studia podyplomowe rozwijające tematykę ratownictwa górskiego i szkolące kadry medyczne w tym zakresie. Obecnie trwa rekrutacja.

- Program studiów medycyna górska został opracowany zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa Alpejskiego, Federacji Związków Alpinistycznych oraz najnowszymi wytycznymi ITLS. Ich poziom nie będzie więc odbiegał od tego, który obowiązuje na podobnych kierunkach otwieranych na innych europejskich uniwersytetach - mówi kierownik studiów dr hab. Piotr Major z II Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM.

W programie studiów pojawią się zagadnienia z zakresu problemów medycznych związanych z przebywaniem człowieka na dużych wysokościach, aspektów organizacji wypraw wysokogórskich oraz funkcjonowania człowieka w warunkach ekstremalnych, wytycznych w zakresie postępowania ratunkowego oraz opieki nad pacjentem urazowym w terenie górskim. Słucha zdobędą też wiedzę z obszaru orientacji w terenie górskim i ewakuacji poszkodowanego w trudnych warunkach terenowych, wielokierunkowego podejścia do specyfiki zagadnień związanych z zaawansowanym udzielaniem pierwszej pomocy oraz technikami transportu pacjentów w warunkach górskich, postępowania z pacjentem dotkniętym hipotermią przypadkową i pourazową oraz pomocą przedszpitalną i specjalistyczną w odmrożeniach.

Dwusemestralne studia będą się składały z kilku modułów:

  • medycyna wysokogórska (120 godzin dydaktycznych): medycyna wysokogórska, szkolenie lawinowe, baza ratownicza na wysokości, długotrwała opieka nad pacjentem w warunkach wysokogórskich;
  • ratownictwo, traumatologia i anestezjologia w terenie górskim (64 godziny dydaktyczne): algorytm ITLS - postępowanie z pacjentem urazowym, hipotermia i odmrożenia, anestezjologia w warunkach terenowych, traumatologia w terenie górskim;
  • nawigacja, meteorologia i ewakuacja poszkodowanych w górach (71 godzin dydaktycznych): ratownictwo i ewakuacja poszkodowanych w górach, podstawy meteorologii, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ratownictwo jaskiniowe;
  • medyczne aspekty uprawiania sportów górskich (40 godzin dydaktycznych): żywienie a wysiłek fizyczny, fizjologia sportu, fizjoterapia i rehabilitacja sportowców, medycyna podróży, psychologiczne aspekty wypraw górskich.

Nabyte podczas studiów umiejętności pozwolą absolwentom na zaplanowanie i prowadzenie akcji ratunkowych w górach oraz udzielenie specjalistycznych porad w zakresie prawidłowego przygotowania do uprawiania sportu w górach. Będą też przygotowany do samodzielnej pracy w medycznym zabezpieczaniu wypraw górskich.

Studia skierowane są do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz fizjoterapeutów. Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie Medycznego Centrum Szkolenia Podyplomowego UJ CM.

Polecamy również
Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego
Una Europa Future University Lab – nowy wymiar kreowania uniwersytetu przyszłości
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Nowoczesna karetka powiększyła flotę Szpitala Uniwersyteckiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj