Uniwersytecki synchrotron coraz bliżej uruchomienia linii Phelix

Do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie dostarczone zostały ostatnie komponenty stacji badawczej Phelix - wysokiej rozdzielczości hemisferyczny analizator energii fotoelektronów oraz detektor spinowy VLEED. Specjalistyczna aparatura zostanie udostępniona naukowcom w przyszłym roku.

Stacja badawcza Phelix będzie wyjątkowa. Umożliwi wykonywanie pomiarów dichroizmu kołowego (CD-ARPES) oraz da bezpośredni wgląd w teksturę spinową stanów elektronowych (SP-ARPES) w tym samym systemie UHV dla tej samej próbki. Obie te metody dają informacje o spinie elektronu, jednak interpretacja wyników CD-ARPES nastręcza pewnych trudności. Kombinacja tych dwóch metod ma szereg zalet pozwalających na lepsze zrozumienie badanych układów, gdyż wyklucza różnice w jakości pomiędzy próbkami oraz ryzyko zanieczyszczenia powierzchni podczas przenoszenia próbki pomiędzy aparaturami badawczymi. Oba te czynniki znacząco wpływają na otrzymane wyniki, a ograniczona kontrola nad nimi zmniejsza rzetelność prowadzonych badań. Zdaniem pracowników krakowskiego synchrotronu linia badawcza Phelix jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można wykonać tego rodzaju połączone pomiary.

Oprócz pomiarów spinowych stacja pozwoli na mapowanie struktury pasmowej we wszystkich trzech wymiarach (SX-ARPES), na wykonywanie pomiarów rezonansowej fotoemisji (Res-PES), prowadzenie badań z wykorzystaniem kątowo-zintegrowanej spektroskopii fotoelektronów (XPS, UPS) oraz wykonywanie dwóch typów pomiarów absorpcyjnych: całkowitej fluorescencji i pomiaru prądu próbki (TFY, TEY).

Senatorowie pozytywnie zaopiniowani 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych

Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ