Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Młodzież polonijna chętnie wybiera Uniwersytet Jagielloński

Młodzież polonijna chętnie wybiera Uniwersytet Jagielloński

Ponad 460 młodych ludzi polskiego pochodzenia otrzyma stypendia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa - studia I stopnia i studia jednolite magisterskie. Uniwersytet Jagielloński co roku jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni przez laureatów.

 

Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa studia I stopnia i studia jednolite magisterskie umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka kształcenie się w szkołach wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego. Program skierowany jest do Polonii na całym świecie. W tegorocznej edycji programu wpłynęło 1518 wniosków od osób zainteresowanych studiowaniem w Polsce. NAWA przyznała stypendia 462 osobom.

Stypendia wpisują się w założenia "Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020". Laureaci tegorocznej edycji programu pochodzą z Białorusi, Brazylii, Czech, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Uzbekistanu. Będą oni mieli okazję wzmocnić swoje związki z Polską, a także podnieść znajomość języka polskiego, a w przyszłości, kiedy już będą pracować zawodowo, niewątpliwie będą się przyczyniać do pogłębienia relacji między Polską a krajami, w których teraz przebywają.

Uniwersytet Jagielloński co roku jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni przez stypendystów. W bieżącym roku akademickim na wszystkich poziomach studiów na UJ studiowało ponad 200 osób. Jak poinformowano nas w Zespole Komunikacji i Promocji NAWA, wśród najczęściej wybieranych kierunków znajdują się dziennikarstwo, ekonomia, administracja, europeistyka, farmacja, chemia, zarządzanie, filologia polska oraz kierunek lekarski. Ilu kolejnych przedstawicieli Polonii rozpocznie naukę w najstarszej polskiej uczelni, dowiemy się w październiku. Stypendyści mają bowiem swobodę w podejmowaniu decyzji o wyborze uczelni.

NAWA oferuje stypendia w programie im. gen. Władysława Andersa od 3 lat. Do tej pory przyznano je ponad 1380 osobom. Laureaci otrzymują miesięczne stypendium w wysokości 1250 zł na studiach I stopnia oraz przez pierwsze 3 lata studiów jednolitych magisterskich. Od IV roku na studiach jednolitych magisterskich stypendium zwiększa się do kwoty 1500 zł. Natomiast stypendium dla osób uczestniczących w kursach przygotowawczych wynosi 1450 zł.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński stawia na kształcenie w systemie mieszanym
Stanowisko KRASP w sprawie represji wobec narodu białoruskiego
Studenci WSMiP UJ nagrodzeni w konkursie z dziedziny cyberbezpieczeństwa
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce okiem naukowców z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj