Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński awansuje w prestiżowym rankingu uczelni

Uniwersytet Jagielloński awansuje w prestiżowym rankingu uczelni

W tegorocznej edycji Times Higher Education World University Rankings Uniwersytet Jagielloński awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600 i jest w najwyżej sklasyfikowany spośród 19 polskich uczelni. Jest to jedno z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych zestawień szkół wyższych na świecie - obok Academic Ranking of World Universities [tzw. lista szanghajska - przyp. red.] i QS World University Rankings.

Ranking jest jedyną ogólnoświatową tabelą wyników zestawioną dla uniwersytetów, która ocenia uczelnie prowadzące badania naukowe we wszystkich swoich głównych misjach: nauczaniu, badaniach, transferze wiedzy i perspektywach międzynarodowych. Instytucje poddawane są ocenie w oparciu o kryteria, tj. nauczanie, badania, cytowania, przychody z gospodarki i umiędzynarodowienie.

Autorzy THE World University Rankings 2021 dokonali analizy danych z ponad 1500 uczelni z 93 krajów. Na pierwszym miejscu po raz piąty z rzędu utrzymał się brytyjski Oxford. Drugie i trzecie miejsce zajęły uczelnie amerykańskie - Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Harvarda. W pierwszej "10" znalazło się jeszcze aż 6 ośrodków akademickich z USA: Kalifornijski Instytut Techniczny, Instytut Technologiczny Massachusetts, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet w Princeton i Uniwersytet Chicagowski. Przełomowe osiągnięcie odnotowały Chiny, które jako pierwszy azjatycki kraj wprowadziły uczelnię - Uniwersytet Tsinghua - do pierwszej "20".

W zestawieniu sklasyfikowano też 19 polskich uczelni. Najwyżej oceniono Uniwersytet Jagielloński, który uzyskał awans do przedziału 501-600, powiększając swój dorobek punktowy o 1,6. Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny zajęły miejsca 801-1000. Pozostałe uczelnie z Polski znalazły się w przedziale 1000+.



W porównaniu do ubiegłorocznych wyników UJ poprawił ocenę w 4 z 5 głównych kryteriów rankingu. Najlepiej wypadł pod względem znormalizowanej średniej cytowalności publikacji zindeksowanych w bazie SCOPUS. W tym kryterium zajmuje 476. miejsce na świecie. Największy awans z 742. na 722. miejsce Uniwersytet Jagielloński odnotował w grupie kryteriów oceniających jego działalność naukową. Z kolei mimo zdobycia większej liczby punktów niż w ubiegłym roku za procent obcokrajowców wśród studentów oraz wśród nauczycieli akademickich i utrzymaniu ubiegłorocznego wyniku we wskaźniku oceniającym procent publikacji powstałych z udziałem współautora z zagranicy spadł z 821. na 865. miejsce w grupie kryteriów oceniających umiędzynarodowienie uczelni. Podobnie ukształtowały się wyniki w grupie kryteriów oceniających działalność dydaktyczną. Wśród wskaźników uwzględnionych do oceny jakości działalności dydaktycznej najstarsza polska uczelnia poprawiła ubiegłoroczne wyniki w zakresie proporcji między liczbą studentów a nauczycieli akademickich, nadanych doktoratów a nauczycieli akademickich oraz nadanych doktoratów a nadanych tytułów licencjata. Mniej niż w ubiegłym roku punktów otrzymała z ankiety przeprowadzonej wśród naukowców oraz za wysokość przychodów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego.

Pełny ranking jest dostępny na stronie timeshighereducation.com.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron