Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki laureatem nagrody Budowa Roku 2019

Szpital Uniwersytecki laureatem nagrody Budowa Roku 2019

Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa 30. edycja. Oddany do użytku w ubiegłym roku Szpital Uniwersytecki otrzymał nagrodę I stopnia. Budowę do konkursu zgłosił Warbud SA, generalny wykonawca inwestycji.


Nagrodę podczas uroczystej gali odebrali Lucyna Duszyk, dyrektor ds. infrastruktury Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Tomasz Blecharski z Warbud SA odpowiedzialny za nadzór nad budową szpitala, a także Łukasz Gombarczyk z firmy Porr. Trzyetapowa weryfikacja pretendentów do wygranej trwała rok. Inwestycję oceniano pod kątem jakości robót, technologii rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych i ich nowoczesności, jak również organizacji procesu budowlanego, finansowania czy wpływu na środowisko.

Nowa siedziba szpitala to zespół 13 głównych budynków wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi, które wspólnie tworzą największy i najnowocześniejszy kompleks medyczny w Polsce, a także jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Znajdują się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, 25 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni oraz część administracyjna. Placówka ma m.in. 110 tys. m kw. powierzchni użytkowej, ponad 5 tys. pomieszczeń, ponad 1,5 tys. okien, 42 windy, 840 km kabli niskiego napięcia, a także 12,5 km kabli średniego napięcia i 10 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W bezpośrednim sąsiedztwie powstał wielopoziomowy parking na ponad 1200 miejsc oraz lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja pochłonęła ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł z tej kwoty pokryto z budżetu państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekazały 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostały także środki własne uczelni.

Szpital Uniwersytecki od 16 marca br., decyzją Ministerstwa Zdrowia, funkcjonuje jako szpital jednoimienny, w którym są leczeni wyłącznie pacjenci z COVID-19.

Polecamy również
Dr Przemysław Mróz otrzymał Nagrodę im. Franka Wilczka
Nagrody premiera RP dla uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dr Łukasz Lamża autorem najlepszej książki popularnonaukowej
Prof. Włodzimierz Wróbel wybrany Obywatelskim Sędzią Roku

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj