Nowa technika obrazowania ułatwia diagnozowanie raka

Prace prowadzone przez grupę badaczy, wśród których obecny jest także dr Tomasz Wróbel z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, przyczyniły się do ulepszenia metod obrazowania dzięki stworzeniu nowej techniki: konfokalnego QPI - quantitative phase imaging (ilościowe obrazowanie kontrastu fazowego). Badania związane z opracowaniem tej metody zostały opisane na łamach czasopisma "Optica".

Nowa odmiana techniki obrazowania pozwoli histopatologom na łatwiejszą diagnostykę raka. Jej zaletą jest to, że bada próbki tkanek bez konieczności ich barwienia, ale robi to także z wysoką rozdzielczością przestrzenną,  co w przypadku innych odmian QPI było trudne do osiągnięcia.

Dodatkową jej cechą jest możliwość obrazowania bez niszczenia próbki, co w przypadku korzystania z innych metod często jest problematyczne. Pod względem rozdzielczości ma także lepsze możliwości niż promieniowanie podczerwone (IR), gdyż daje szeroki dostęp do informacji o morfologii próbki w zakresie widzialnym – wyjaśnia dr Tomasz Wróbel jeden z autorów publikacji. - Jest to pewne rozszerzenie wcześniejszych naszych badań diagnostyki raka przy pomocy uczenia maszynowego, które jednocześnie wypełnia lukę w obrazowaniu w podczerwieni – uzupełnia badacz.

Warto dodać, że istnieje potencjał, aby połączyć tę technikę z budowaną w krakowskim synchrotronie linią SOLAIR.

Pełny tekst pracy "High-resolution label-free imaging of tissue morphology with confocal phase microscopy" jest dostępny pod adresem: https://doi.org/10.1364/OPTICA.395363.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum