Nowoczesna karetka powiększyła flotę Szpitala Uniwersyteckiego

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił kolejny, w pełni wyposażony ambulans zakupiony w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Pojazd posiada urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz aparaturę do dezynfekcji. W sumie region zyskał w ostatnim czasie 50 nowych karetek pogotowia. Ich zakup został sfinansowany z funduszy europejskich.

Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł, a całkowity koszt wszystkich 50 pojazdów to około 31 mln zł. Ambulanse to nowoczesne samochody, które zostały w pełni wyposażone w sprzęt medyczny, a także urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Każdy z nich jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych. W związku z trwająca epidemią koronawirusa wyposażono je też w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.

To już drugi ambulans, który w tym roku otrzymał Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Pierwszy pojazd przystosowany do bezpiecznego niesienia pomocy osobom zakażonym COVID-19 służy od połowy maja.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (336,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono 1 mld zł z funduszy europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM